so Komen de jongens me( klagten t'huis ze worden steeds in t gelijk gestelden ten hunnen aanhoore wordt de school ge hekeld. Beklaagt zich de meester over den knaap, dan is het trouw: «ik kan het niet begrijpen, de jongen is t'huis altijd zoo vlijtig, gehoorzaam, onderworpen!-' Sommigen gaan zóó verdat ze de opleiding voor het Akademisch onder wijs schier gelijk stellen met het maken van een nieuw paar laarzen, dat op den bepaalden tijd moet worden afgeleverd. Baas zijn me laarzen klaar Neen meneernog niet." Maar je hadt toch beloofdze vóór Zondag te zullen ma ken-" «Och meneer, maar er is met de aanstaandePaschen zoo veel werk aan den winkel." «Het kan mij niet schelen haas, ik moet ze hebben." Omtrent een paar laarzen kan men misschien op die wijs redeneerende schoenmaker kan er zich naar inrigten om te zorgendat zij op den bepaalden tijd klaar zijn. Met de opleiding van eenen jongeling is dit moeijelijkerde te bewerken grondstof is daarbij wel eens onwillig, of^scheurt soms uit bij hel aanhalen van den pik draad kortom de onderwijzer is daarbij ook afhankelijk van de vlug- of bekrompenheid des aspirantenvan zijn goeden of kwaden wil, van zijn ijver of luiheid. Niettemin heet het dikwijls: «Mijnheer, mijn zoon moet dit jaar naar hel aspiranten-examen." «Ik zou hel u afraden, laat hem mij liever nog een jaar houdende jongen kan bezwaarlijk vol doen." «Bezwaarlijk voldoen! Maar wat hebt gij hem dan dit jaar geleerd? Verleden jaar was hij al bijna klaar! Het kan mij niet schelen hij moei gaan dan went hij al vast aan hel examen-vuurde reiskosten heb ik er gaarne voor over." Of het nu zoo heel raadzaam isde aspiranten aan het druipen Ie gewennen, dit gelooven we niet; wc zouden dit onder de slechte gewoonten kunnen rangschikken; bovendien hebben we tegen deze redeneering nog ecne gewigtige be denking. De jongeling, bij wien de gronden niet goed en vast gelegd zijn, die zoo maar eventjes aan zijn examen voldoet, en ten gevolge van de geringheid der concurrentie misschien ge-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 76