32 moet de hoofden zijner leerlingen vol te laden met van buiten geleerde, maar niet begrepen lessen. Al zat zoo'n hoofd volgepropt met den inhoud van alle beste leerboekendan zou het nog veel hebben van een mortier met kamervolle ladingmaar met een verstopt zundgat en zonder projectiel of van een kostbaar bevracht schipdat zonder stuurman en zonder scheepsvolk aan de golven der zee wordt toe vertrouwd met een adresje er opAan den Heer N. N. koopman te Batavia." Geen veelweterij, maar klare, heldere, gezonde begrippenontwikkeling van hel oordeelvorming- van het verstand zij en blijve steeds het hoofddoel van het onderwijs. Eere zij den onderwijzer eener voorbereidings school, die zijne moeitevolle taak aldus begrijpt en vervult, en bovendien zijne kweekelingen niet alleen onderwijst, maar ook tevens opvoedt. De vorming toch van het verstand heeft veel waardemaar beteekent weinig en kan zelfs kwaad stichten wanneer ze niet gepaard gaat met de vorming van het hart. O er wordt van den kostschoolhouder veelzeer veel vereischt, aan zijne zorg wordt veel, zeer veel toe vertrouwd en niet altijd worden zijne verdiensten gewaar deerd. Het is zoo gemakkelijk voor de ouders, zich van den zwaren en moeijelijken post van opvoeder te ontdoen en den last op de schouders eens anderen over te dragen aan een ander de verantwoordelijkheid over te doen nopens den uitslag der opkweeking. De twaalfjarige zoon wordt l'huis lastigMama kan hem niet meer haas hij is on- gezeggelijkongehoorzaamongedurigde bezigheden van Papa laten hem niet toezich veel met den jongen bezig te houdenhet verdriet hem telkens klagten over den knaap te liooren welaan we zullen hem school leggen. Niet zelden is de jongen eerst t'huis bedorven vooral wanneer hij een éénig zoontje isen dan mag de onderwijzer het geroeste mesje polijsten en scherpen. Lukt het hem, wel nuhij is er immers voor betaald om het te doen Papa berekent hoeveel de jongen hem gekost heefthij zucht er overbetaalt de rekening met een beklemd hartemaar

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 78