55 bedenkt niet altijd, dal hetgeen de onderwijzer voor zijnen tel» deed met geen goud te betalen is. Lukt het polijsten niet, blijven er nog roestvlekjes zigtbaardie misschien te diep ingevreten waren om ze weg te wrijven; dan is Papa op- geligt, bedrogen, en alle vergeefsche moeite, die de onder wijzer zich gaf, wordt voorhij gezien en niet geacht. Evenwel het valt niet te ontkennen dat sommige heihazen den paal scheef in den groncl slaan, en dat ze maar met het zware heiblok blijven voortpoffen zonder daarop te letten, liet geroeste mesje wordt wel eens op de ruwe slijpplank in plaats van op den zachten oliesleen aangezet en de roest vlekken mogen aldus verdwijnende scherpte laat veel te wenschen over (1). Och 1 zeg me bij wien moet ik mijnen zoon school leggen?" Deze vraag is de korte inhoud van vele brievendie jaarlijks naar Breda geschreven wordenen die voor een naauwgezel en gemoedelijk man vaak moeijelijk te beantwoorden zijn. Bij Mijnheer P. is het onderwijs opper vlakkig: wél komen vele zijner leerlingen eventjes door het examenen wanneer er geen concurrentie is worden zij ge plaatst; maar het verdient opmerking, dat zij voor het meerendeel dadelijk in hun eerste studie-jaar zitten blijven. Bij Mijnheer Q. is het onderwijs beter, maar de opvoeding wordt er schromelijk verwaarloosd de jongens leeren er geen manieren, ze zijn onzindelijkslordig, nalatig. De leerlingen van Mijnheer R. worden niet aan orde en tucht gewend; ze zijn onwillig, ongezeggelijkbrutaal; ze mogen vrij goed onderwezen zijndoch na drie maanden op de Akademie doorgebragt te hebbenkenmerken ze zich reeds als gewone bewoners van provoost en politie-kamer. Mijnheer S. zou ik u in vele opzigten kunnen aanbevelenmaar zijne school is te druk bezocht; hij kan zich niet genoeg met allen bezig houden; zijne zorgen, oplettendheid en onderwijs moeten over te veel jongelui verdeeld worden. Van 't onderwijs hij (1) Van pennemessen gesprokenOch! Heeren onderwijzers leert onzen aspiranten er goed meê omgaan! De stalen pennen doen het geslacht der pennevermakers uil- sterven eu Oeen fijn vermaakt pennetje is voor het topographisch teekenen alles.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 79