Mijnheer T. wil ik liefst niet veel zeggenbovendien de prijs zijner school schijnt matigmaar menscher komen altijd zoo veel extratjes op de rekeningen, en die maken zijne school peperduurOchhooggeachte Papa'sHet is met de onderwijzers net precies zoo als met u allen en mij we zijn geen van allen volmaakten ik zal er mij wel voor wachtende gebreken hier in algemeene bewoordingen aan willekeurig gekozen initialen toegeschrevenaan bijzondere personen ten laste te leggen, wier beslaan zoo naauw met hun goeden naam verbonden is. Hel éénige wat we doen kunnen, en waarop de onder wijzers zelve niet tegen kunnen hebben is jaarlijks een over- zigt te geven van den uitslag van het aspiranten-examen voor zoo ver iedere school betreft. Alvorens echter hiertoe over te gaanachten we ons verpligtonzen lezers met nadruk toe te roepen: beoordeelt eene school niet ligtvaardig naar den uitslag van één, van twee, van drie jaren! Het is onze vurige wenschdat de statistiek in dit opzigt door ons te leverenin de eerste jaren volstrekt niet als maatstaf gebe zigd worde. De vaders, die, door aldus te bandelen, in hunne keuze te leur gesteld mogten wordenhebben het zich zeiven te wijten. Het zou van bekrompenheid van een vol slagen onbekendheid met de bezwaren en wisselvalligheden van 't onderwijs getuigen, indien men dus handelde. Het is met de leerlingen, welke eenen onderwijzer ter opleiding toevertrouwd worden, even als met de kansen in den handel. Hel eene jaar is hij gelukkig; hem worden bevattelijke vlugge knapen gezondenen hij legt er eer mee in. Een ander jaar is hij ongelukkighij moet zijnen geest afstompen om domme, onbevattelijkeweinig ontwikkelde koppen door het examen te slepen; hij krijgt soms jongelingen, die op eene andere school bedorven zijn, die men gedwongen heeft tot papegaaijenklap- oefeningenwier geest het zelf denkenhet grondig oor- deelen ontwend iszijne laak is veel moeijelijker en onaan genamer, en toch schijnt de uilslag tegen hem te getuigen. Die kansen staan echter voor allen gelijken na eenige jaren

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 80