BS wegen ze tegen elkaar op. Dan krijgt de statistiekdie wij bedoelen eene vrij duidelijke beteekenis en mits met oordeel en omzigligheid gebruikt, kan zij nut slichten, 't Is dus in het vaste vertrouwen op dat oordeel en die omzigtigheid van de zijde der oudersdat we haar leverenterwijl het bovendien wel overbodig zal wezen, hierbij nog te herinneren, dat de beste school niet altijd diegene iswaar het beste onderwijs genoten wordt. Immers we hebben het reeds ge zegd de schoone taak des kostschoolhouders is niet alleen onderwijzen, maar ook tevens opvoeden: niet slechts het hoold maar ook het hart moet gevormd worden. De kost schoolhouder treedt in bijna alle opzigten op als vader der aan zijne zorg toevertrouwde kwcckelingendie ver van de ouderlijke woning toch nog zoo veel behoefte aan het trouw wakend ouderlijk opzigt hebben. Omtrent dit opvoeden nu kunnen we in onze statistiek kwalijk eene rubriek opnemen de zaak is te kiesch voor eene openbare behandeling; bovendien ligt ze te ver buiten het bereik onzer beoordeeling, om er met eenigen grond iels van te zeggen. We stippen haar alleen aan om voor zoo ver het noodig mogt zijnde aan dacht der belanghebbenden er op te vestigen; voor zoo ver noodigwant moglen de vaders haar over het hoofd zien de moeders zouden er immers op bedacht zijn. Na dus nadrukkelijk aanbevolen te hebben, dat de ouders van aspiranten eerst in de toekomsten dan nog een be hoedzaam oordeelkundig gebruik van onze inlichtingen ma ken gaan wrij over tot het leveren van den uitslag van het ASPIRANTEN-EXAMEN IN 1880 EN 1881.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 81