a komen door zijne wederhelftdieofschoon ook door het bcrigt diep getroffentoch zich zelve vermandeen op be daarden loon antwoordde: «Neen Keetje, de uitslag is tegen gevallen." «lk hoop toch niet dat Jan om de concurrentie afgewezen is?" «Ilij heeft niet voldaan, Kef.tje." «Niet voldaan! En hij kwam zoo tevreden terug?" «Ja, dat kwam hij ookviel Papa Langeveld nu met donderende stem indat kwam hij ookmaar wij hebben te Breda geen kennissen of connexies, vat je? Wij hebben geen krui wagens wij konden Jan geen andere aanbeveling meegeven dan die zijner kunde, en daar komt men tegenwoordig niet ver meê." Jan knoopte dit in zijn oor buitendien reeds tamelijk met zijn eigen persoontje ingenomengroeide bij in zijn eigen oog door deze verklaring zijns vaders nog een heel eind wel verre van tot de overtuiging te komendat hem nog veel te leeren overbleef en dat zijn examen ver beneden het middelmatige gebleven waswerd hij versterkt in den waan dat men hem onbillijk behandeld haddat hij een knappe jongeneen heelc bolleboos wasmaar dat zijne kunde niet op den waren prijs gesteld werd. O rampzalige verblindheid van zoo vele vaderswanneer het hunne beoordecling van eigen kinders betrefthoeveel kwaad hebt gij niet reeds ge sticht! Wanneer de knaap met een gescheurde broek of een beklad kraagje l'huis komt, of wanneer hij een glas gebroken, of aan tafel op zijn elleboog geleund heeftwordt hij beknord gestraftgekasteid somsmaar diezelfde opvoederdie aldus tegen zijne wildheid of onhandigheid of ongemanierd heid waakt, ontziet zich niet, zijne ingenomenheid met zijn eigen persoontje aan te kweeken en aan te blazenen dus de grootste hinderpaal tegen degelijke zelfontwikkeling te vormen. De gevolgen van zoo'n enkel los heen gesproken woord, vaak uit gekrenkte ijdelheid voortgesproten zijn soms onberekenbaar; indien Jan later welligt nog Kadet wordt, zal hij van ieder slecht uitgevallen examen de schuld op zijne examinators werpenwel verre van steeds op hunne onwankel-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 93