4 liarc billijkheid le rekenen, zal bij ben wantrouwen; en wie bcsefl niet, dal dit een groot kwaad is? «Wij hebben geen kruiwagens!" Maar, Mijnheer Lange- TF.LDvergun mij dan u te zeggendat vele vooroordeelen tegen de Militaire Akademie juist hunnen grond hebben in de strikte regtvaardigheidwelke daar bij het afnemen der examens vóórzit. Dit klinkt zonderling, niet waar? Toch is het zoo. Veelvermogende heerendie gaarne hunnen invloed aanwenden om zoons en beschermelingen vooruit te helpendie in hunne namen alléén reeds cene voldoende aanbeveling wanen le zienworden vaak door die regtvaar digheid le leur gesteldzoo wel bij de examens ter toelating op de Akademie als bij de later volgende examens van over gang. Sommigen berusten daarinen prijzen de heilzame strekking daarvan; anderen worden er wrevelig en onver genoegd dooren die wrevel en onvergenoegdheid openbaart zieb aldra in den toonwaarop zij de sehoone inrigting wraken. «Wij hebben geen kruiwagens!" Maar goede heer Laxgeveld wilt gij een bewijs der strikte billijkheid, welke over het lol der aspiranten beslist, raadpleeg dan de lijsten, waarop deze jongelieden in volgorde hunner kundigheden door de examinators gerangschikt wordendoe daarbij onderzoek naar den rang en stand hunner vadersen 't zal u opvallen hoe bont zij door elkander staan. Ge zult vaak den vader- loozen jongeling of den zoon eens vergeten burgers bovenaan vindenterw ijl de namen der invloedrijkste groole Heeren in de achterhoede bij de afgekeurden staan. Vergelijk ook die staten met de ranglijsten en oordeelvellingenwelke later door andere Leeraars ingediend worden wanneer de goedgekeurden tot het Akademisch onderwijs zijn toegelaten; en de over eenkomst, welke aanvankelijk lusschen deze en gene bestaal, (ik zeg aanvankelijkwant de later volgende ontwikkeling is natuurlijk niet voor allen dezelfde)die overeenkomst zal u volkomen doen ziendat uwe aantijging valsch is. Ge zult toch niet willen beweerendat al die Heeren eenstemmig dezelfde beschermelingen willen bevoordeelen?

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 94