E> «Wij hebben geen kruiwagens!" Over 't algemeen is hel niet de besle waar, die daarop voortgekrooijen wordt, Mijnheer Eangeveld; daarom raad ik u ernstig aan, uwen zoon liever op dien spoortrein des geestes te plaatsen wiens locomotief een goed ontwikkeldhelder hoofd iswiens raderen over de regte spoorslaven van eer, deugd, gercgligheidijver, stand vastigheid en trouw voortrollen; en wiens conducteur eene vastgeworteldediepgezeleldc godsvrucht is. Uwe opvoeding alléén kan hem daarop een plaatsje bezorgen; invloed, voor spraak, bescherming haten daar niets. «En werwaarts voert hem die spoorwagen?" vraagt gij welligt. Niet altijd naar het goudland; doch indien ge uwen zoon daar wilt hebben, laat hem dan geen soldaat worden. Die spoorwagen voert ongedeerd langs ijzingwekkende afgronden en door stikdonkere tunnels naar het aardsche eden van zelfgenoegzaamheid en tevredenheid. Of Mejufvrouw Albedil op deze wijze tot hare diepgeschokte vrienden sprak, weet ik niet; ik zou het baast betwijfelen: gemoedelijkheid bezat zij niet veelze had die reeds sedert lang verspild aan hare nooit tegenspartclende huisvrienden een schoothondje en twee kanarievogels. Vaak hoorden wij haar deze lieveonschuldige beestjes met de zachtstege- moedelijksleliefste namen bestempelen: «och jou lekkere, besle troclige Fidèl, is ie dan niet mijn harledief, mijn bedorven kind, mijn ecnige schat? Kom hier, kus me dan maar eensmaar wees nou niet stout meer en loop niet weer alleen de straat op." Naauw had ze dan haar leederminnend hart aan dezen lieveling lucht gegeven, en hem op streelende wijs beknord, of de binnenkomende dienstmaagddie tot het verrigten eener boodschap eenige minuten meer besteed had, dan hare gemoedelijke meesteres daartoe noodig achtte, kreeg eenige smadelijke scheldnamen naar hel hoofd en met steeds klimmende drift heette het: «Aagt, je bent een vuile loop ster, een dagdief, een malloot, en as je niet vlugger je boodschappen doen kunt, pak dan je biezen en zoek een andere dienst; je licht zeker weer met Klaas van den slag ter

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 95