6 je lijd verkonkeld." Gelukkig voor Aagt, was zij niet zeer aantrekkelijk van aarden wipte na zoo'n gemoedelijke toe spraak naar haar keuken terug, terwijl ze lagchend meesmuilde «jij bent voor hel konkelen met Klaas bewaard, die houdt meer van een mooi gezigtje dan van een gerimpelde ironie." Doch keeren wc tol onzen armen Jak Lange veld terug wiens droefheid nog nooit van zoo langen duur geweest was als thans, daar zij hem reeds meer dan een kwartier onaf gebroken martelde. Gewis zou zijne smart zelfs nóg Iaiiger aangehouden hebben, indien niet onverwacht de zielverhef fende toonen der krijgsmuzijk zijne ooren getroffen hadden. Gelukkige leeftijdwaarop men zoo ras het geledene en onaangename vergeet; waarom toch snelt gij zoo schielijk henen! Naauw had Jan die toonen vernomen, of, zonder zich om de betrokken gelaatstrekken zijner ouders te be kreunen, snelde hij de deur uit en de straal op, en verlustigde zich aan het zien voorbijtrekken der voor eene groolc parade uitgedoste Dragonders. Sabelgekletter en trompetgeschal paarden-gehinnik en hoevengelrapkrijgshaftige houding van Here ruiters en kernachtig kommando van flinke aanvoerders hoe veelvermogend is niet uw invloed op de jeugdige ver beelding van den knaapdiemet de schaduwzijden van het leven nog niet bekend, alleen aan liet uiterlijke .hangen blijft, en zonder nog zelf hel bewustzijn er van te bezitten, of zijne gevoelens te kunnen ontleden, op uw gezigt zijne borst voelt blakenzijne wangen gloeijenzijne oogen schit teren zijne voeten trappelen! Ge moogt mij al of niet gelooven, waarde Lezer, maar ontegenzeggelijk ontwaken op zoo'n oogenblik in de nog jeugdige onervaren borst, de roemzucht, de dorst naar gevaren en grootheiddat schoonste lokaas voor den krijgsman. Wie in de stemming, door dat gezigt hij hem verwekt, aan Jan Langeveld de keus had gegeven tusschen lockomstigen rijkdom, grootheid, weelde, gemak als notaris of als regtsgelcerdcen aanstaande ont bering, teleurstelling, gebrek, verguizing als Dragonder- Luitenant; hij mogt den eersten toestand melde schitterendste

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 96