27 trouwens is 's Prinsen zoo stoutmoedige aanval geweest Hot;f[.ruts toch zal zich wel wachtende verschansingen van een enkelen strijder te ontbloolenenhij 't minste voordeel door Eugenius op den rechter vleugel te behalen, is J. W. Fit. op nieuw gereed de vijandelijke werken met zijne op adem gekomen troepen binnen te dringen! Wij weten hel, noch der Fransehen dapperheid, noch het beleid van Yillars ver- mogten de wapenen der Bondgenooten te keeren; en ook J. W. Fhiso mogt met de zijnen het genoegen smaken, nog vóór de gansche beslissing van den geduchlen kampstrijd den Nedcrlandschen standerd in de zoo fel betwiste verschansingen te planten. Maar wij welen hel ook: den vreemdelingen viel, gelijk elders, ook hier de roem der zegepraal te beurt; ter wijl het hier, als elders, den Nederlandschen bevelhebbers bij voorkeur bleef opgedragende bezwarenvolste taak met een meestal veel te gering aantal troepen ten koste van slroomen bloeds te volbrengen. Geen hunner faalde ooit; maar stellig niemand volbracht die taak schitterender dan de jeugdige Prins van Oranje, de herrezen Bayard, die ridder zonder vrees en zonder blaam Ja, zonder vrees en zonder blaam Want zijdie op hunne raadsheerlijke kussens met bezorgde blikken de heldcnloopbaan des jeugdigen Friso's volgden, en meer en meer beducht wer den in hem een anderen Willem III te aanschouwen, omdat zij zich alsdan ook in hem den breideler van hunne aristokra- tische willekeur konden voorspellenhebben wel onbeschaamd den edelen Vorst durven bezwadderenals kwame de bloedige slachting zijner Iandgenooten en medestrijders te zijner ver antwoording; maar te hunner logenstraffing volsta hier het zoo ondubbelzinnig oordeel van eenen Britsehen Geschiedvorscher den levensbeschrijver of liever lofredenaar van Marlborough en diens beslissing zullen zij toch wel niet als partijdig ter gunste van het slaclit-offer hunner eigene vrees en partijzucht willen wraken 1 Het ongehoord verlieszegt Alison dal de Nedcr- Iandsche troepen in dezen Moedigen slag ledenheeft aan-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 105