50 «o Friso, voedster ling dier staats- en oorlogshelden, W 'aarop de Fransche trots stuitte en te rug moest treên; Held voor dezelfde zaak en op dezelfde velden Met Hessen, Ouwerkerk, en Marlb'rough en Eugeen Gij, wien hel moordend lood bij 'thaehlijlc Oudenaarde, Voor Rijssel, bij het schoon, maar bloedig Malplaquet, In 't nooit ontzien gevaar, vergeefs ontzag en spaarde! De diepte des Moerdijks strekte u ten eerebed." Op zoo deerlijke wijze toch ontviel der teeder geliefde en innig liefhebbende Maria Louïsa de gemaal, waarop zij met zoo veel reden trolsch mogt wezendaar gansch Europa hem bewonderde, daar hij een elk door zijne deugden en talenten hoogachting, zoo geen liefde had weten af te dwingen. Wat zijdie eerlang moeder stond te wordengevoeldeis door geen menschenhand te beschrijvente recht zegt van Effen Zij scheen de droefheid zelve." Maar met die troostelooze wederhelft mogten voorzeker ook zij zijn deerniswaardig lot betreuren, die, niet verbijsterd door partijgeest, bereids die toekomst van afmatting en flaauwheid zagen doorschemeren welke onze geschied-rollen na den vrede van Utrecht zoo droevig schandvlekten die mogelijk alleen ware te voor komen geweestwanneer den zoo hoopvollen erfgenaam van zoo voortreffelijken erflater oen langer leven ware beschoren ge- bloven.. Men leze over hem de zoo treffende, soms zoo roerende ontboezemingen dier dagenen niemand zal wel durven be- weeren, dat door mij der waarheid te zijner gunste werd te kort gedaan. Om echter des te levendiger zijn beeld in elks hart te griffelen, wil ik besluiten met de schildering, door zijnen levensbeschrijver Lamigue ons aan 't slot van diens werk meegedeeld Da Costa. (f) Het Leven van zijne ffooyheil"JoiiAN Willem FhiSo Prinse van Oranje en Nassau, enz. Naar hel Fransch van Lamiguk; vertaald door W. v. R. onder toezicht van Fn. Halma; 2 Dln. met vele plans. Te Amsterdam, bij J. Oostenrijk 1716. Dl. II, Bladz. 264

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 108