54- vervangen kan, waar ze ontbreekt; die baar leiden kan, waar ze faalt in de toepassing; die niet individucel is zoo als zij; die basis is: de geschiedenis van het verleden. Hijdie de geschiedenis van het Zeewezen met oordcel beoefentzal weldra erkennen dat er weinig betrekkingen zijn, wraarin meer aanrakings-punten voorkomen met verschil lende vakken van wetenschap en studiedan juist de be trekking van Officier der Marineen hijdie daarenboven meer bijzonder de geschiedenis en den toestand van Neder land bestudeert, zal met het oog op ons verdedigingsstelsel toestemmen, dat er welligt geen land ter wereld bestaat waar het noodzakelijker is, dat Zee- en Landmagt geen vreemdeling op elkanders gebied blijven. Het zal wel naauwelijks behoeven aangemerkt te worden, dat het onze bedoeling niet zijn kan, van alle deze nevenslu- diën hoofdzaak te maken; de ongerijmdheid reeds van dit streven zou er de uitvoering onmogelijk van maken: maar hem, die daarom wilde beweren dat een goed Marine-officier alleen een duchtig Zeeman behoeft te zijn, hem roept de geschie denis op elke bladzijde toe: hij is meer, veel meer dan dat! Het is waar, de Zee-officier behoeft geen doorkneed Artil lerist in de volle beteekcnis des woords te zijnmaar wie die eenigermate op zoodanig standpunt geplaatst is, dat hij de groole vorderingen kentdoor de Artillerie-wetenschap in de laatste jaren in Europa gemaakt, zou kunnen volhouden, dat die wetenschapaan wier grondige beoefening alleen de Land-officier zich wijden kan, daarom door den Zeeman ge noegzaam in de dagelijkschc praktijk kan bestudeerd worden. Hij behoeft geen Historicus of Diplomaat te zijn; ja, wij willen zelfs toegeven, dat in tijd van vrede en rust, de kennis der geschiedenis voor hem slechts gelijke waarde heeft als voor ieder man van beschaafde opvoeding en vorming; maar is dit voor hem even zoo in tijden van oorlog en van verwik kelingen? Welligt zal hij eenmaal geroepen worden in ver verwijderde gewesten voor den roem der vlag te strijdenmaar niet altijd is het een strijd, die met het zwaard beslist moet

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 112