58 aan de verschillende toerustingen die gemaakt werden om den vijand ter zee en in zijne koloniën afbreuk le doen. Zoo werd door haar, met uitzondering van één enkel schip, de geheele Vloot uitgerustwaarmede de Ruyteb naar de Middellandsche zee vertrok; al de schepen, die voor de Smaldeelen van den Staat van haar werden gevorderdwerden met naauwgezetheid geleverd; met builenlandsehe mogendheden, b. v. met den Keurvorst van Brandenburg en den Hertog van Brunswijk en Luneburg, sloot zij overeenkomsten tot liet leveren van oor logschepen, om den vijand afbreuk le doen; waarbij nog een groot getal uitrustingen moeten gevoegd worden, als kruisers, kapers, konvooijenenz., om den handel te beschermen. Ein delijk slichtte zij in 1G76 op last van de Staten van Bolland eene volkplanting op de kust van Guianadie evenwel spoedig eene prooi werd van de Franschenen zond in dat zelfde jaar den kundigen Kapitein Jacob Binckes met een aanzienlijk Smaldeel naar de West-Indien, om daar den vijand afbreuk te doen, zoo veel mogelijk de Fransche volkplantingen te ver overen, en op het eiland Tabago eene nieuwe kolonie te stichten. Het is van dezen merkwaardigen logt, dat wij eene meer uitvoerige beschrijving willen geven, waartoe wij de voornaamste bijzonderheden geput hebben uit bet in 1685 uitgegeven werk Leeven en daaden der Doorluchligsle Zee helden, enz.; maar bovenal uit de uitmuntende Geschiedenis van bet Nederlandsche Zeewezen van den rijks-archivarius Mr. J. C. de Jonge, een werk, dat door volledigheid, helder heid van inzigtenuitstekende waarheidsliefde en schoonheid van stijleene eerste plaats onder onze geschiedkundige wer ken bekleedt, en eene rijke schatkamer van wetenschap, vooral voor de Nederlandsche Marine blijven zal. Het eiland Tabago, een der Caraïbisehc eilanden of Antilles, is gelegen op 11" 28' Noorderbreedte; het werd in 1495 door Columbus ontdekt, doch naderhand door de Spanjaarden ver laten. Omtrent IC52 zetleden er zich Zeeuwen neder uit de stad Vlissingen, waar lot dat einde eene maatschappij gevormd

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 116