39 wat. Zij werden evenwel spoedig- daarna door de Spanjaarden en Indianen verdreven, die een groot gedeelte der volkplanters vermoordden, en alles te vuur en te zwaard verwoestten. Sedert bleef Tabago onbebouwdtotdat de Ylissingsche kooplieden Adriaen en Cornelis Lampsins dezelfde in wier lijnbaan ue It utter als jongen werkte, er in 1 0 T'f weder ccnc volkplanting sticbllendie zeer in bloei toenam; doch naauwelijks was de tweede Engelsche oorlog uitgebroken of Tabago werd dooi de Britten vermeesterd, daarna door de Franschen, onze zoo genaamde bondgenoolenheroverd, die het geheel uitplun derden, daar zij waarschijnlijk niet gaarne de Nederlanders in de nabijheid hunner volkplantingen hadden. Zoo werd in 1667 het eiland door Abraham Crunssen gevondendie er nogmaals de vaderlandscbe vlag plantte en er eene kleine sterkte aanlegde. De Engclschen nogtans vermeesterden het kort daarna ten tweeden male, en nadat zij alles vernield hadden wat er voorhanden was, bleef Tabago woest en ver laten. De voor handel en zeevaart uitmuntende ligging van dit eiland, dal eene geschikte gelegenheid aanbood, om een soort van wapenplaats te worden tot bescherming der Nederlandsche bezittingen op de vaste kust van Amerika had er de aan dacht op gelrokken van de Stalen van Holland en van de Admiraliteit van Amsterdam, en de in-bezit-neming daarvan was bet hoofddoel geworden bij de uitrusting van het boven vermelde Eskader in 1670. Het bevel daarover moest gegeven worden aan een man die den toets doorgestaan hadvan in alle opzigten berekend te zijn voor zulk eene gewigtige taakaau een Scheepsbevel hebber, wiens kennis zich niet alleen bepaalde total hetgeen zich in den engen werkkring van zijnen bodem kon voordoen maar die in staat was, op zich zelf staande in verre gewesten, de belangen van bet Vaderland met eenen helderen blik te onderscheidenze met den fakkel der wetenschap en der on dervinding toe te lichtenen ze door goed gekozen maat regelen krachtdadig te bevorderenen dezen man vond men

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 117