hadden, om zich op Tabago neder te zetten, zich op dit Smaldeel hadden ingescheept. Hij zelf zeilde met de overige schepen eerst naar de noord kust van Haïtiwaar hij met de inwonerswier trouw aan Koning Lodf.wi.jk hem twijfelachtig scheen, verbindtenissen aanknoopte, om hun den koophandel met Holland smakelijk te maken. In de nabijheid van Peiit-Goave gekomen trof hij daar aelil Fransche schepen aan die, hoewel koopvaarders, vrij sterk gewapend waren, daar zij te zamen 150 stukken geschut voerdenwelke zij allen over ééne zij hadden ge haald om zóó de Nederlanders af te wachtenliggende in eene haaiwier ingang geene scheepslengte breed was. Niet tegenstaande deze moeijelijkhedcn besloot de Commandeur tot den aanvalmet dal gevolgdat weldra een der Fransche schepen in brand geraaktedrie reddeloos geschoten werden en de overige van de manschap verlaten den onzen in handen vielen. Binckes maakte van deze verovering gebruik, om zijn Eskader te verstei'ken met een dezer prijzen, de Alcyon, een nieuw en bezeild fregat, dat hij met 28 stukken wa pende, en een ander van stukken, dal hij tot advies-jagt inriglle; hij zond de overige met de prijsgemaakle koopwai'en naar het Vaderland op en bereikte den 21"'™ September met zijn Eskader het eiland Tahago t'l. Hier hield hij zich nu het allereerst bezig met de gesteldheid van het eiland op te nemen ten einde de plaats voor de nieuwe volkplanting te bepalen. Verschillende overwegingen moesten hem hierbij leidenvooreerst was de nabijheid van eene goede ankerplaats noodzakelijk de grond moest onderzocht en liet vruchtbaarste gedeelte zoo mogelijk worden gebruikt, terwijl voor eene goede verdediging, zoo wel tegen ecnen aanval van Ilij vond hier de voorafgezonden schepenuitgenomen dat van Jan Bont. Onverklaarbaar is het gedrag van dezen Kapitein, die, hoezeer hij zich sedert zijne jeugd braaT en onverschrokken van zijnen pligt gekweten hadhet nn van zich kon verkrijgen het Eskaderdat hij kommandeerdete verlaten en naar het Vaderland terug tc. koeren. Hij werd aanstonds in hechtenis genomen, wegens dit misdadig bedrijf ter dood veroordeelden den oden Februarij 1677 te Amsterdam op het schavot onthoofd.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 123