47 Zie hier hetgeen inmiddels was gebeurd. Koning Lodewijk de tijding ontvangen hebbende dat Cajenne door de Neder landers was vermeestcrd, had bevel gegeven, dat een Eskader, hetwelk reeds vroeger uitgerust was, om de Ncdcrlandsche koloniën in de West-Indien aan te tasten, onmiddellijk zou uilloopen, om Cajenne te heroveren, Binckes op te zoeken, en hem, waar men hem vond, aan te vallen. Den 6'lc" Oc tober 167G was dit Eskader onder zeil gegaan, onder bevel van den Yice-Admiraal Jean d'Estrées, en reeds den 21slm December was Cajenne, dat door Strenger slecht verdedigd werdweder in handen van de Franschen. Op den 20s,c" Februarijruim veertien dagen nadat hel eerste bcrigt door het victualie-schip was aangebragtkwam de Fransche Admiraal met zijne geheele magt voor Tabago opdagen. Om den hagehelijken toestand der onzen op dit gewigtig oogenblik wél te begrijpen, neme men in aanmerking, dat de Viee-Admiraal d'Estrées tien wel voorziene oorlogschepen benevens een brander, twee snaauweneene kits en een gal joot onder zijne bevelen had, van welke oorlogschepen het grootste 72, en het minst bewapende 56 stukken voerde, zijnde hel geheele aantal vuurmonden 498; dat zij bemand waren met 5155 koppen, de Kompagnieën krijgsvolk en de gewapende planters niet medegerekendtegen welke magt Binckes slechts 565 stukken en 824 man kon overslellcn daarenboven waren de aangelegde werken nog niet geheel en al voltooid, en vorderden dus eene sterkere bezetting, die gedeeltelijk nog uit de bemanning der schepen moest gevon den worden. Maar wal de Nederlandsclie magt bij vergelijking met de Fransche aan getalsterkte miste, dal won zij verreweg terug door de overwegende bekwaamheden van haren Bevelhebber die schillerend uitblonken boven die van den Franschen Ad miraal. Nietdat hel den Graaf d'Estrées aan persoonlijken moed en onverschrokkenheid ontbrakdaarvan had hij veelvuldige bewijzen gegeven; maar hij was niet bekwaam genoeg, om

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 125