48 de waardigheid van Zeevoogd naar eisch cn in alle omstan digheden te vervullen. Vooral eene laak, zoo als hier uit gevoerd moest wordenwaar eene welberekende zamenwerking van Zee- en Landmagl gevorderd werd, was verre hoven zijne krachten. Daarbij was hij te trotsch om goeden raad aan te nemen, vooral van zijne minderen, die hij met laatdunkend heid behandelde, ja wier verdiensten cn loffelijke daden hij steeds zocht te verkleinen, zonder ooit een bewijs van goed keuring te geven. Men zal zich ten overvloede van zijn karakter een vrij juist denkbeeld vormenwanneer men weet dat dezelfde d'Estrées in het volgende jaar met vijftien oorlog schepen en drie branders uilliep om Curacao te vermeesteren van welk Eskader, vier dagen na zijn vertrek, zeven groote en vijf kleinere schepen op de klippen der Vogelen-eilanden ver brijzelden; cn dit alleen omdat hij geweigerd had, niettegen staande de herhaalde vermaningen van zijn ervaren Scheeps bevelhebber Méricourt loodsen aan boord te nemen zeggende die evenmin noodig te hebben als de ontdekkers der nieuwe wereld. Bisckes nam inmiddels alle maatregelen om den vijand naar behooren te ontvangenen het scheen of de grootte van het gevaar zijn moed cn die van zijne troepen nog vermeerderde. Geen oogenblik wankelde hun besluit, om den hun toever trouwden post tot het uiterste te verdedigen, en de uitkomst heeft geleerd, hoe zij aan dat besluit gevolg hebben gegeven. Zoo ooit, dan was het nu, bij hel te vormen plan van verdediging, dat hel in den Scheepsbevelhebber een hoofd- vereischte was, de meest mogelijke partij te trekken van de wederzijdsche ondersteuning van de schepen in de baai cn van de sterkte op den vasten wal. Het lijdt geen twijfel of het denkbeeldom met zijn Eskader de baai te verlaten en de Franschen op zijn waar element aan te tasten, is wel op gekomen in het hoofd van den onversaagden Zeemandie niet gewoon was eerst zijne vijanden te tellen; maar even zeker is het ook, dal hij dit plan in het volgende oogenblik weder heeft laten varen. Een vlugtige blik op de sterkte des vij-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 126