ands, op de gunstige ligging der Fransche schepen, die als het ware den naauwen ingang der baai blokkeerden; de be denking, dat Binckes aldus de versterkte punten op bet land niet als vcrdedigings-elementen zou opnemen, ja ze zelfs ge heel bloot zou geven aan een klein korps land-troependat d'Estrées ligtelijk van zijne groote magt kon afzonderen; deze en meer overwegingen deden den Commandeur besluitenzich tot het defensieve te bepalenhetwelk dan ook zoodanige voordeden aanbood, dat bij zelf in een zijner brieven aan den Secretaris der Admiraliteit van Amsterdam schrijft, sprekende over het verwijt, dat hem sommigen later deden, van den vijand niet in de ruime zee te hebben aangevallen Bijaldien ik dit gedaan hadzou ik de grootste dwaas geweest zijn en nimmer hebben durven bestaan in bet Vaderland terug te komen. Het is waarwij hebben in de eerste dagen gelegen heid van wind gehad om te kunnen uitkomen maar door de vuilheid en onbezeildheid onzer schepen zouden wij niet zoo baast buiten zijn geweestof zouden beneden de baai zijn gedrevenen den vijand aldus gelegenheid gegeven hebben de schans zonder stoot of slag in te nemen; en wenschle ik wel eens te weten, wat zulke raadslieden zouden voorslaan, om met ons zwak bemand Eskader, in zee zijnde, te doen. Ook hadden de Franscben ons in zee kunnen slaan en dan het fort wegnemenvermits zij beter dan wij bezeild waren en zij in dien tijd even builen de baai boven wind en stroom van ons ten anker lagen. Ik heb om die reden dergelijke raadgevingen als eene pest aangehoord, oordeelendedat wij en liet eiland, Tabago elkander de hand moestevi bieden en bijblijvenen dat wij het voordeel van hei kanon aan land met behoorden op te geven." Het natuurlijkste aanvals-plan der Franschen was, dat zij het Aederlandsche Smaldeel eenvoudig van de zeezijde bielden ingesloten, en eerst, tot welken prijs ook, zich meester maakten van bet fort en het eiland waarna zij de schepen in de baai van twee kanten zouden kunnen bestoken, en ze door hunne geweldige overmagt als verpletteren. Dit plan bood dan ook 4

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 127