locn in licl glansrijkste tijdperk zijner overwinningen' was, cn die Noordsclie held met liet geweld van den stormwind Duilsch- land doortrekkende, alles voor zijne wapenen deed zwichten, en het daardoor het. sidderende Oostenrijk onmogelijk scheen te maken, zijne legers naar de Nederlanden af te zenden, zoo als het dit driejaren vroeger had gedaan; behalve dat Spanje, verzwakt en uitgeput door zoo langen strijd en zoo herhaalde tegenspoedenook daarom te minder in staal zoude zijnde Zuidelijke Nederlanden krachtdadig te verdedigenomdat een goed gedeelte der Spaansche krijgsmachtonder Gonzales de Cohdua, naar Duitschland was getrokken tot ondersteuning des Keizerszoo rekende men bovendien op eenen opstand in de Zuidelijke Nederlanden, waar men geloofde dat het grootste gedeelte van den machtigen adel zich ten voordeele der Republiek zou verklaren, en waar men reeds in ver standhouding was met twee der leden van dien adelmet den Graaf van df.n Berg, den vroegeren aanvoerder der Spaansche legers en met den Graaf van Warfusé een der eerste staats beambten des Spaanschen Konings. Maar, is teleurstelling niet vreemd aan alle wereldsche zaken in liet bijzonder is zij eigen aan de ondernemingen des oorlogs. AVat men op goede gronden waarschijnlijk had geacht, ge beurde evenwel niet. Oostenrijk geen ander redmiddel ken nende, droeg hel opperbevel over zijne legers weêr op aan den vroeger verstoolen AVai.lenstein die den stroom der Zweed- selie overwinningen wist te stuitenen bij Neuremberg het krijgsgeluk van Gustaaf Adolf deed tanentegen alle ver wachting trok een ander Keizerlijk Aanvoerder met een sterk leger den Rhijn overom in de Nederlanden nogmaals de oorlogskans tegen Frederik Hendrik te beproevenvan den opstand in Brabant tegen het Spaansche gezag gebeurde niets en zijdie daarmede hadden gevleidkwamen als vluchte lingen naar Holland over vervolgd door een onteerend doem- vqnnis en beladen met al de schandedie op hel verraad rust. Dc tegenstand, die de wapenen van den Stadhouder in 1G52 in dc Zuidelijke Nederlanden ondervondenwas dan ook van

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 141