GG roem, de wapens alleen voerde uil zucht naar avonturen en krijgsgevarenof uit hoop op winst en buit. Zóó waren en de legers onzer Stadhouders, én die der Spaansche Veldheeren én die van Wallenstein en Tilly; zóó waren zelfs die van Gustlaf Adolf want de Zweedsehe troepen van dien Vorst mogen werkelijk als eene nationale krijgsmacht worden be schouwd, die troepen maakten slechts een klein gedeelte van zijn leger uit, en de overige Regimenlen hestonden uit sol daten van verschillende landen van Europa; en in zoo ver is die verbazing, welke Schiller aan Wrangel toeschrijft onwaar schijnlijk, want de Zweedsehe Bevelhebber moest bij onder vinding welendat ook de hcirscharen van Bauner en Saxen- Weimar eene zamenstelling hadden niet veel verschillende van die van Wallenstein's leger. Men duide ons die uitweiding over de zamenstelling van de legers der zeventiende eeuw niet ten kwade; wij hebben voornamelijk lot doel daarmede hel ongegronde aan te tooncn van die meening, door een onzer eerste letterkundigen voor gestaan dal wij ten onrechte ons den roem van den vrijheids kamp tegen Spanje toeschrijvendaar die kamp voor een goed gedeelte door vreemdelingen is gestreden. Er waren veel vreemde troepen dit is ontegenzeggelijk bij de legers onzer Stadhouders: zoo bestond in 1652 de Infanterie, die met Fredeiuk Hendrik te velde trok, uit 9 Ilollandsche of Friesche Regimenten-1 Regimenten Engelschcn-4 Fran- sclie, 5 Sehotsche, 1 Duitscli en 1 Waalsch; maar juist uil die opgave ziet men dat de inlandschc Regimenten toch de meeste in getal waren; en, in weerwil van de aanwezigheid van zoo veel vreemde korpsenheeft men toch even veel recht om dit leger, door een Neêrlandsch Veldheer aangevoerd, een Neêrlandsch leger te noemen als dal van Gustaaf Adolf als Zweedsch kan worden beschouwd. Bovendien, onze strijd legen Spanje heeft minder beslaan in eene reeks van groole gevechten en veldslagen, dan wel in hel verdedigen van onze steden tegen 's vijands heirscha- ren, en in het bestrijden van 's vijands vloten op den Oceaan;

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 144