67 on daar len minsten werd de strijd bijna uitsluitend door Nederlanders gevoerd. I)e Rifperda's de Corput's, de Douza s en van der Werven, en zoo veel anderen wier naam door heldenmoed onsterfelijk is geworden, dat waren toch wel degelijk Nederlandersen hun roem is onbetwistbaar onze roem en ook zij hadden geen vreemd bloed in de aderendie onversaagde Vlootvoogden, die toen met zoo veel dapperheid en zelfop offering ons ten zege voerden en op kleine schaal wapen feiten uitvoerden die de Ruyter en Nelson zich tot eer zouden hebben gerekend. En de Vorsten die bij den vrijheids-oorlog aan ons hoofd stonden, Willem I, Maurits en Frederik Hen- duik, behoorden zij ook niet tot ons volk; en straalt de glans van oorlogs-roem die hen omgeeft, ook niet op ons neder? Hel zoude onzin zijn dit te ontkennen; en ook daarom staat bij ons de overtuiging vastdat wanneer wij ons verheffen op den langdurigen strijd door onze Voorouders tegen het magtige Spanje gevoerdwij niet anders doen dan ons te verheffen op een rechtmatig verworven eeretitel. Van Mook ging de tocht, langs den rechter-oever van de Maas, in zuidelijke richting voort. Een gedeelte der Ruiterij, door Styruji aangevoerd, bleef bij het leger; het ander ge deelte, onder het bevel van Staicenbroek, ging over eene schipbrug te Mook de Maas over, en trok langs den linker oever der rivier voort, op gelijke hoogte met de hoofdmacht blijvende. Op den derden marschdag bereikte het leger Venlo en begon dadelijk het beleg dier vesting; eene afdeeling onder Graaf Ernst Casimir van Nassau viel gelijktijdig Roer mond aan, terwijl de Kolonel Wijnbergen met zijn Regiment naar het kleine Stralen rukte. l)e wederstand van die zwak bezette vestingen was van geen langen duur: Stralen gaf zich onverwijld over; Venlo, na een beleg van drie dagen; Roermond verdedigde zich een dag langer, en de val dier stad werd gekocht door den dood van Ernst Casimir die in de loopgraven door een musket-kogel werd weggerukt. Fries land verloor in dien held Ben Stadhouder, die zich de liefde der burgerij had weten te verwerven en wiens roemrijk sneu-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 145