08 velen de lange lijst vermeerderde van de Nassausche Vorsten die in den oorlog tegen Spanje als martelaars voor dc zaak van ons vaderland zijn gevallen. Na Venlo en Roermond van bezettingen voorzien en liet bevel over die vestingen aan Brederope en Randwijk toever trouwd te hebben, ging de marsch verder zuidwaarts; met dc medegevoerde ponten werd te Maaseick eene brug over de rivier geslagen, en daar de overtocht van de Maas verricht, liet heir rukte voort op Harenweldra breidden zich in het lage dal der Maas de torens en bolwerken van Maastricht voor de oogen der Nederlanders uit; en den 10llc" Junij 1652 werd die hoofdstad van Limburg door de legerscharen van Frederik Hendrik ingesloten. Meer dan eene halve eeuw was verloopen sedert Parma's legermacht zich 0111 de muren van Maastricht had neergesla gen en 11a de woedendste strijden en den lieldhafligslen wederstand die stad had doen bezwijken in dien nacht van ramp en moordwaarvan de herinnering nog heden ten dage bij de Maastrichtsche burgerij niet is uitgewisclit. Spanje was sedert dien lijd onafgebroken in hel bezit dier stad ge bleven die toen dat belang bezatdat in die eeuw elke grootc vesting haden bovendien het groote voordeel op leverde van eene gemakkelijke gemeenschap met Duitschland daar te stellen. De versterkings-middelen van Maastricht, hoe zeer niet zoo uitgebreid als in onze dagenwaren evenwel aanzienlijk in vergelijking met de veel meer beperkte aanvals middelen dier tijden. Men denke zich die sterkte weg, die thans van de S'. Pietersberg dc stad overzieten even zoo het aan de west-zijde gelegen fort Koning Willem en dien doolhof van werkendie zich thans tusschen de Rossche en Tongersche poort uitbreiden dan zal men zich eene voor stelling maken, van 'tgeen in 1052 Maastricht als vesting was. Op den linker-oever der Maas gelegendaar waar de kleine rivier de Jeker zich in dien stroom werpten door eene steenen brug met de voorstad Wijck verbondenwas Maas tricht omgeven door dien broeden wal en hoogen muur, die nog

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 146