71 ving men aan met van het eene kwartier tot liet andere cene doorloopende borstwering op te werpen, met daarvóór liggende gracht; de borstwering had 9 voet hijna 5 el hoogte. Van de dikte wordt niet gewaagdmen kan aannemen dat die niet groot zal geweest zijndaar in dien tijd de borstwering niet bestand behoefde te zijn tegen een sterk artillerie-vuur, zoo als dit in onze dagen noodig is. Eene groote hoevein het dal van de Jcker gelegen werd door eenige Friesche Kompagnieën van Graaf Hendrik Casimir bezet, het riviertje afgedamd, en door de onderwater-zetting die daardoor ontstond, een klein gedeelte der linie onaan- valbaar gemaakt. Om de gemeenschap tusschen de beide oevers van de Maas te verzekerenwerden twee schipbruggen over de rivier geslagende eene bij het lagere gedeelte tusschen Smeermaas en Hocht; de andere aan den voet van den S'. Pietersberg, tusschen de kwartieren van den Hertog van Bouillon en van Pinsen. Die arbeid werd met zoo veel kracht doorgezet, dat binnen weinige dagen Maastricht met een gordel van verschansingen was omsloten die moeije- lijk door 's vijands wapenmacht zou zijn te doorbreken. Terwijl dus maatregelen genomen werden om den vijand, van builen te weerstaandeed Frederik Hendrik tevens het beleg der vesting beginnen. Tot front van aanval was ge kozen het gedeelte der vesting nabij de Brusselsehe poort, de plaats waar ook vroeger Parma's leger Maastricht was binnengedrongen maar de macht van den Stadhouder was te zwak om op het voetspoor van het Spaansche Leger hoofd dien hoofd-aanval door aanvallen op andere gedeelten Ie ondersteunen. In twee nadernissenvan de zijde der leger plaats van Frederik Hendrik uitgaande, en gericht op twee torens of bolwerken aan weerszijden van de Brusselsehe poort gingen de belegeraars vooruit; aan de nadernis rechts van de poort van buiten gezien werd gearbeid door de En- gelsche Regimenten aan de nadernis linksdoor de Fransche. In elke loopgraaf werd de gewone wacht uitgemaakt door 12 Kompagnieën Voetvolk; terwijl 2 Kompagnieën Ruiterij

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 149