72 achterwaarts ter ondersleuning- gereed stonden. Om de uit vallen der vijandelijke bezetting beter tegen te gaan maakte men op eenen afstand van de vesting gekomen eene groote loopgraaf, die de beide nadernissen verbond; zoodat men reeds bier eene aanwending vindt van de parallellen, die later door Vauban meer stelselmatig werden ingevoerd. De hoopdie men gevoed hadvan de belegering van Maas tricht ten einde te zullen brengen vóórdat het Spanje mogelijk zou wezen een leger tot ontzet te doen oprukkenbleek al spoedig ij del te zijn. De Spaansche krijgsmachtdie onder Gonzales de Cordua naar Duitschland was getrokken, bad bevel gekregen ijlings terug te keeren naar de Nederlandenzij bad aan dat bevel voldaanwas te Namen de Maas overgetrokken en bad zich te Tbienen gevoegd bij de daar aanwezige macht van den Markies de Santa Croce deze Veldheer stond daardoor aan het hoofd van een leger van 18000 man Voetvolk en 6000 Ruiters, eene getalsterkte die van het Neêrlandscbe leger overtreffende. Onverwijld brak Santa Crock open reeds den 22<IC" Junijtwaalf dagen na de insluiting van Maastricht zag men het Spaansche leger als een dreigend onweder naderen van de zijde van Tongeren en zich nederslaan tusschen die stad cn het kamp van Frederik Hendrik. Een drievoudig salvo van het Spaansche geschut kondigde den belegerden de na dering van hel ontzet aanenjuichend en vol overmoed riepen deze aan de Nederlandsche soldaten toe, dat, indien zij niet onverwijld aftrokkengeen hunner aan het zwaard der Spanjaarden zoude ontkomen. Maar -bij een Legerhoofd als Fiiederik Hendrik was aan het opbreken van hel beleg niet te denken; en de nadering van het Spaansche heir diende alleen om den Stadhouder daar op bedacht te doen zijnmeer sterkte aan zijne verschanste linie te geven. Onverwijld gelastte hij buitenwaarts van die linie vijf schansen op te werpen; gebastionneerde vierhoeken, die door dubbele borstweringen (capannières) met de linie ver bonden werden. Een dier schansen kwam bij het kwartier van Fiksen zijwaarts van het kasteel van Lichtenberg; een tweede

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 150