75 was bij bet kamp van Graaf Hendrik Casimir; twee andere voorwaarts van liet kwartier des Stadhoudersde vijfde bij de Smeermaas. Die schansen verkregen de namen van schans Pinsen, de Friesche schans, de Engelsche en de Fransche schans, en schans Brederode, naar de namen der Bevelhebbers of der Regimenten, door welke zij werden opgeworpen. Een wal van G voet hoogte met eene borstwering daarop van 5 voet, en buitenwaarts eene gracht van IS voet breedte en 8 voet dieptemaakten die schansen genoegzaam stormvrij terwijl in de uitspringende hoeken der bastions plaatsingen voor geschut waren aangelegdom door een krachtig vuur den vijand het naderen dier werken te bemoeijelijken. Zwaar viel den troepen die schans-arbeid; maar niet te zwaar, want het was Frederik Hendrik, die aan hun hoofd stond. Het is de plicht des Yeldheerszoo veel mogelijk te deelen in al het moeijelijke en gevaarlijke dat zijne troepen ondervindenwant alleen daardoor kan hij buitengewone in spanningen van die troepen vorderen. Die plicht des Veldheers werd hier, even als altijd, door den Stadhouder uitmuntenj vervuld: dag en nacht was hij bij zijne soldalen, en spoorde hen aan, zich den zwaren schans-arbeid niet te laten ver drieten, daar het behoud van hun leven, de eer des legers, de val van Maastricht, daarvan afhankelijk waren. Die woor den van den geliefden Bevelhebber wekten telkens de geest drift der troepen op; en herhaaldelijk betuigden zij, dat hij altijd op hunne gehoorzaamheid en trouw konde rekenen, en dat, zoo de Spanjaarden aanvielen, het de liniën aan geen dappere verdedigers zoude ontbreken. De groole kunst zich bij zijne soldaten bemind te makenbezat Frederik Hendrik in eene liooge matevol vertrouwen waren zij op de zorg en het heleid van hun Veldheercn onder zijne aanvoering rekenden zij niets onmogelijk. Ieder oogenblik verwachtende dal Santa Croce zijne heir- scharen ten aanval zou doen oprukkennam de Stadhouder alle maatregelen .om zulk een aanval te weerstaan. Eiken avondzoodra de duisternis vielkwam het geheele leger

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 151