7 onder de wapens; cnna aftrek van wat er noodig was voor de wacht der loopgraven' en der verschillende kwartieren schaarde zich alles in slagorde achter de liniëndie de kwar tieren verbonden vóóraan stond het Voetvolk daar achter de Ruiterijterwijl het geschut in batterijen verdeeld was op verschillende punten der liniën. Zoo bleef alles gedurende den nacht de komst des vijands afwachten, totdat het eerste morgenrood aanbrak, de velden verlichtte, en zien liet, dat nergens de Casliliaansche krijgsbenden zich vertoonden om de krijgskans te wagen. Santa Croce oordeelende dat de liniën van Fredeuik Hendrik op den linker-oever der Maas ecne te groote sterkte hadden om te worden aangevallen besloot de rivier over te gaan en op den anderen oever de liniën aan te tastendie daar zwakker aangelegden zwakker bezet waren. Na een dog stand te hebben gehouden nabij Tongeren brak liet Spaausche leger optrok langs het kamp van Frederik Hendrik heen op Haren aan het lagere gedeelte der Maascn sloeg zich aldaar neder. De Stadhouderzeer goed 's vijands voornemen inziende om de rivier over te trekken zond Stvrum met li> Kompagnieën Ruiterijmet de twee Regimenten Voetvolk van Varik en Destiaiix, en met eenig geschut, langs den rechter oever der rivier af, om zich te plaatsen tegenover Haren, en den vijand te beletten de rivier over te gaan. Toen heeft er cene rivier-verdediging plaats, die door Fre derik Hendrik geruimen lijd met goed gevolg wordt volge houden, en hem gelegenheid verschaft, ook op den rechter-oever de liniën om Wijck meer sterkte te geven. Tot tweemaal doen de Spanjaarden pogingen om de Maas over te gaan lot tweemaal worden die pogingen met aanmerkelijk verlies voor den aanvaller geheel verijdeld. De eerste poging had plaats den ochtend na de komst van het Spaansche leger te Haren. Onder het vuur van eene sterke Artillerie op den linker-oever in batterij gekomen steken met het krieken van den dageraad twee groote ponten met ecne drie honderd man beladen naar den anderen oever

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 152