75 af. De soldaten ontschepenen beginnen dadelijk met de spade te arbeiden aan het opwerpen eener verschansing bestemd om de brug te dekkendie men aldaar wil slaan maar naauwlijks is die arbeid begonnenof Destiaux stort zich met zijne Fransclien op den vijand; de verraste Span jaarden kunnen dien onsluimigen aanval niet weerstaan, en wat niet door het zwaard valtvindt den dood in de golven der Maas. Een derde pont wordt door hel geschutvuur der Nederlanders in den grond geschoten; en vele Spanjaarden, die op dat vaartuig zijn sneuvelen in de rivier. De onder neming, die eene 5 a 4-00 man verlies aan liet Spaansche leger had gekostwerd toen opgegeven het verlies der Neder landers was oneindig mindermaar werd verhoogd door het sneuvelen van den dapperen Destiaux, die na de behaalde zege door een Spaanschen kanon-kogel den dood vond. Frederik Hendrik deed toen het lagere gedeelte der rivier voortdurend door eene troepen-afdeeling bezettenen aan den oever eenige schansen opwerpenom te beter 's vijands pogingen tot eenen overtocht tegen te gaan. De tweede maal dat die poging werd beproefd, liep zij even ongelukkig voor de Spaansche wapenen af. De Kolonel Andrea Cantelmo ging toen, een groot uur lager dan de Smeermaas, in stille de rivier over; maar, spoedig ontdekt, werd hij niet zoo veel hevigheid aangevallen, dat hij op de rivier werd terug geworpen, en met een aantal der zijnen zwemmende zijn behoud moest zoekenvelen vergingen in de golvensneu velden door de wapenen der Nederlandersof vielen den overwinnaar in handen. Na dien tweeden tegenspoed werd door het Spaansche leger geene poging meer beproefd om tot op den rechler-oever van vle Maas door te dringen. Het leger van den Stadhouder ontving toen eenige ver sterking. Graaf Wii.lem van Nassau die met eenige duizend man op vaartuigen naar de zijde van Antwerpen was ge stevend om daér een gedeelte der Spaansche legermacht bezig te houden had die taak vervuld en verschillende kleine schansen nabij de Schelde bemachtigd. De Stadhouder, de

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 153