82 De Stadhouder had intusschen den tijd niel onbenuttigd voor hij laten gaan, maar, reeds vóór Pappeniieim's. komstaan de linicn op den rechter-oever der Maas eene sterkte gegeven die zij in het eerste tijdperk van het beleg niet hadden. Zoo werd onder anderen Amby versterkt, de kleine kerk van dat dorp ter verdediging ingericht, en door dubbele borstweringen verbonden met de achterwaarts liggende legerplaats van Graaf Maurits. Zoo ook deed de Stadhouderom de geheele linie en op een honderd passen daarvóór, eene dubbele gracht graven, die bij eene bestorming den aanvaller moest legen- houden en hem langer blootstellen aan de vuurwapens des verdedigers. De grootste waakzaamheid werd den troepen aan bevolen en alles hield zich gereed tot het weerstaan van den spoedig verwachten aanvalin de legerplaats van Frederik Hendrik waren 12 stukken geschut, twaalfponders, altijd met paarden aangespannen en gereed om te snellen naar dat ge deelte der linie dat bedreigd werd. Tegen eene uithongering van het Ncderlandsche legerkamp waren ook voorzorgen geno men in dat kamp bevond zich een voorraad van levens middelen voor zes weken lijdsen om van het onzijdige huik over de Maas toevoer te kunnen ontvangenhad de Stad houder het sterke kasteel van Argenteautusschen Luik en Maastricht, doen bemachtigen door eene Afdeeling onder den Hertog van Bouillon. Terwijl zoo aan de zijde der Nederlanders een wijs beleid den gang der krijgszaken bestuurde en daardoor de zege voor bereidde, werden daarentegen de handelingen onzer vijanden belemmerd en verlamddoor dat .gebrek aan eenheid en over eenstemming, dat men zoo dikwijls bij verbonden legers op merkt. Er was eene hooggaande tweedracht gerezen tusschen de Spanjaarden en de Keizerlijken. Pappenheim was daarvan de oorzaak geweesttoen hijin zijn trotschen overmoed met geringschatting van het Spaansche leger spraken ver klaarde dal hijom Maastricht te bevrijdende hulp van dat leger niet behoefde, maar daartoe aan zijne Keizerlijken eene voldoende macht had. De Spanjaardengekrenkt door die

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 160