90 Voorvaderen meer dan die van ieder ander volkdie voor beelden opleveren. Laat andere volken op groote legerhoofden bogen, wij kunnen naast de grootste hunner, de helden uit den Nassauschen stam plaatsen dien Maurits die het eerst aan onzen wordenden Staat vastheid en kracht gaf, en het genie van Parma voor het zijne deed verduisterendien Frederik Hendrik, zijn groolen broeder in krijgsbeleid evenarende, even als deze zijn leven in het harnas doorbrengende, en door zijne groole daden den roemrijken naam van Sledenioinnaar ver dienende waarmede de Zang van Vondel hem veroerdedien Willem IIIin wiens veldheers-handelingen reeds eene stout heid doorschijnt, aan die vroegere eeuwen vreemd en aan Napoleon's verrichtingen herinnerende Laat andere legers zich beroemen op het volbrengen van groote daden de Nederlandsche legersdie tachtig jaren voor de vrijheid van ons land kampten, of later op de roemrijke slagvelden van Séneffe en Malplaquet met dapperheid en verheven zelf-op- offering stredendoen in uitmuntendheid voor geen andere onder. Laat andere volkeren schitterende tijdperken in hunne geschiedenis aanwijzenwat kan er meer schitterend zijn dan het schouwspel van dat kleineonbeduidende Nederland dat naauwlijks de kluisters der dwingelandij heeft afgeschud, of het verheft zich met macht tegen zijne vijandenbreidt op de verste zeeën zijne tochten en veroveringen uit, en doet de vereenigde machten van Spanje en van Oostenrijk voor de banieren zijner Stadhouders verstuiven Zóó waren wij vroeger; waarom zouden wij thans niet meer zóó zijn"? Er is geen erger, verderfelijker dwaalbegrip, dan dat, wat de macht en grootheid van een volk enkel doet zoeken in zijne talrijkheid, in de uitgestrektheid van zijn grond gebied, in zijn rijkdom, in zijne stoffelijke sterkte; rede neering en de lessen der geschiedenis zijn daarom het onware van dit begrip te bewijzen. Indien Nederland vroe ger groot geweest is onder de Europeesche Stalendan is dit niet geweest, omdat wij grooter bevolking, uitgestrekter grondgebiedof meer rijkdom haddenmaar dan is dit ge-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 168