Z01- EN MAANSVERDUISTERINGEN IN 1853. Er zullen in 't jaar '1800 twee Zons- en eene Maansverduistering plaats hebben doch van geen dezer zal in ons land iets zigtbaar zijn. I. In den namiddag van den Ollc" Junij zal men liebben eene ring vormige Zonsverduistering bet begin der verduistering op de aarde zal zijn te 3 u. 20 m. nam. bet begin der ringvormige verduiste ring te 6 u. 50 m. nam.; liet midden biervan te 8 u. 17 m. nam.; het einde hiervan te 10 u. 16 m. nam. en het einde der geheele verduistering te 11 u. 20 m. nam. Op bet oogenblik dat de Zon voor ons ondergaat zal men van een schip in de Stille Zuidzee bij de Linie, ten zuiden van Californiëdeze ringvormige verduistering kunnen aanschouwen. Iets later wordt zij zigtbaar in Zuid-Amerika van een punt op de West-kust bij Quito lot in bet binnenland van Brazilië. In de sireken daar benoorden of bezuiden gelegen als in Zuidelijk Noord-Amerikaof in Chili en de Plala-Staten ziet men op zijn grootst slechts eene gedeeltelijke Zonsverduistering. 11- In den morgen van den 21slc" Junij zal men hebben eene kleine Maansverduisteringen wel nadat de Maan voor ons reeds is onder gegaan. liet begin der verduistering zal zijn te b' u. 52 m. vm. bel midden te 6 u. 21 m. vin., en bet einde te 7 u. 9 m. vm. De grootste verduistering zal 0,2 van de middellijn der Maan bedragen. Deze verduistering is te zien in Amerikaen bet einde ook nog op Nieuw-Zeeland. 111. In den avond van den 50<l<!" November zal er plaats hebben eene totale Zonsverduistering bet begin der verduistering op de aarde zal zijn te Ir u. 07 m. nam.; liet begin der totale verduistering te b u. 05 m. nam.liet midden biervan te 7 u. 50 m. nam.; bet einde hiervan te u. 10 m. nam., en bet einde der geheele verduistering te 10 u. 12 m. nam. Do schaduw der Maan bereikt de aarde op een punt van dc Stille Zuidzee, op 25" N. Br. 167" W. L. van Green wich loopt vandaar naar Zuid-Amerika volgens eene kromme lijn, die naar bet Zuiden gebogen is, bereikt de Westkust van Zuid-Amerika op 13" 50' Z. Br., en doorstrijkt dat werelddeel lot in de binnenlanden van Brazilië, waar zij weder de aarde verlaat. Dc breedte der schaduwvan bet Noorden naar bet Zuiden genomen bedraagt 151 /2 Geogr. Mijl. Boven en beneden de schailuwgrenzen wordt op zijn hoogst slechts eene gedeeltelijke Zonsverduistering waar genomen. Op reis van Californië naar Java kan men haar totaal zien, en voorts op bet grootst gedeelte van Zuid-en Midden-Amerika.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 20