29 September van het jaar hunner toelating ten minste veertien jaar oud zijn; vijftien of ouder mogen zij niet wezen. Die voor de Landmagthet korps Mariniers en de Scheepscon- slructie moeten op den lslc" September van het jaar hunner toelating den vollen ouderdom van veertien jaar bereikt heb benen niet ouder zijn dan achttien. Na de oproeping, welke telken jare in de Staatscourant plaats heeft, moeten de ouders of voogdendie verlangen dat hunne zoons of pupillen op de Akademie worden toegelatennaar gelang de toelating hij de Zee- of Landmagt wordt verlangd, daartoe een verzoekschrift aan het Departement van Marine, of aan dat. van Oorlog indienen. Deze Departementen zullen de toelating van den jongeling tot een examen gelastenen na daarover een voldoend verslag te hebben ontvangende jongelingen, indien er plaatsen zijn, tot Adelborst of Kadet aanstellen. Dit verzoekschrift moet inhoudenden naam de woon- en geboorteplaats van vader en moeder, of van voogden, voorts de aanduiding, voor de Marine: of de op leiding wordt verlangd voor de eigcntlijke Zeedienst, voor hel korps Mariniers, of voor de Schecpsconstructieen voor de Landmagtvoor welk wapen hier te lande of in de ko loniën men wenscht dat de jongeling worde opgeleid. Het verzoekschrift moet vergezeld gaan 1°. Van eene verklaring, waaruit blijkt dal de aspirant Nederlander is; 2°. Van zijne geboorte-akte5". Van eene verklaring van een geneesheer inhoudende, dat de aspirant gevaccineerd is, of de kinder pokken heeft gehad. Het examen loopt over de volgende vakken a. Het schrijven. b. De grammaticale gronden van de Ncderlandsche en Fran- sche talen. De aspirant moet met gemak uit de laatste in het Nederlandsch kunnen vertalen. Van die voor de Zecmagt wordt daarenboven geëischt de kennis der eerste gronden van de Eügelsche, en van die voor de Land magt eene gelijke bedrevenheid in de Iloogduilsche taal.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 51