50 v. Be gronden der algemeene geschiedenis, inzonderheid tot aan de IC"1" eeuw, en de aardrijkskunde. d. De rekenkunde, daaronder begrepen de leer der even redigheden en de gewone en tiendeelige breuken met toepassing op hel nieuwe stelsel van maten en gewigten wordende er vooral vereischt, dat de aspirant naauw- keurig en vlug rekene. e. De vier regels der stelkunstmet geheele en gebroken exponenten, en de eerste beginselen der meetkunst, tot aan de inhoudvinding der vlakke figuren. De aspiranten worden gerangschikt naar de kundedie zij in de hierboven opgegeven vakken hebben aan den dog ge legd. Bij gelijke kunde komt, bij de aspiranten voor de Landmagt, in de eerste plaats in aanmerking, de kennis der gronden van de Engelsche taalen voor de Zee- en Landmagt, de kennis in de verschillende talenin de geschiedenis en in de aardrijkskunde. De verdere vordering in de wiskunde komt dan alleen in aanmerking, wanneer die in de overige vakken ge lijk staat. Voor de aspiranten voor de dienst in Oosl-lndië is de kennis van het Maleisch letterschrift eene aanbeveling. De plaat sing als Adelborst of Kadel geschiedt naar deze rangschikking. De aspiranten worden tijdens het examen geneeskundig on derzocht. De bepalingen voor hel examen zijn ook geldende voor de toelating der pages van Zijne Majesteit. Zij deelen derhalve in de concurrentie. Het voorschreven examen wordt aan de Militaire Akademie, ten aanhoore van ouders of vrienden die zulks verlangen, afgenomen door eene Com missie van ten minste vijf leden, waaronder drie Officieren (één dezer drie van de Zeemagt). Door het intreden van het 5''° studiejaar verbindt zich de Kadel stilzwijgend, na zijne benoeming lot Officier het Rijk tien jaren in dien rang te dienen. Hij teekent op dat tijd stip de krijgs-arlikelen. De bepaling, ten aanzien der ver- bindtenis om het Rijk gedurende tien jaren in den rang van Officier te dienenis niet van toepassing op de Adelborsten bestemd voor de eigentlijke Zeedienst.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 52