46 wijals groote voorstanders van de Akademische opleiding der aanstaande Officieren van alle wapenstoch ook de op leiding bij de Korpsen aanprijzen en haar volgaarne, door er eene meer algemeene bekendheid aan te geven, ondersteunen. Het zou echter eene groole en onvergeeflijke eenzijdigheid bij ons verradenindien we de Akademische opleiding bij uit sluiting van alle andere voorstondenindien we aldus in den grooten misslag wenscliten te vervallen, van de Onderofficieren van alle noodzakelijke emulatie te berooven. Dit zou niet alleen een verderfelijken invloed hebben op den Onderofficiers rangmaar ook voor de Akademie zou het nadeelig werken. Immers ten einde in alle behoeften aan Officieren te kunnen voorzien, zou men genoodzaakt zijn jonge lieden, die slechts ten halve aan het examen voldoen, of zoodanige die een gebrek- kigen aanleg hebbenin grooten getale op de Akademie toe te latenen dat zijn juist degenendie den geregeldcn voortgang van het onderwijs belemmeren; zij zijn oorzaak, dat de vluggeren, zich naar hen regelende, de vruchtbare kiemen huns geesten niet ontwikkelen; zij moeten liefst niet op de Akademie toegelaten worden. Moeten die allen uit gesloten blijven van de kans op het verwerven der épaulet? De onbevatlelijkende bekrompenendegenen wier geest te zeer beperkt is om immer tot de noodzakelijke ontwikkeling te komenjadeze sluite men onvoorwaardelijk uit. Zij zouden in den Officiers-rang meer kwaad dan nut stichten, zij be lmoren er niet in 'thuis; zij zouden nimmer naar eisch aan het vertrouwen kunnen beantwoordendat de Staat bij zoo menige gelegenheid in de intelligentie van den Officier moet stellen zij zouden, eenmaal Officier, langs den voor hunne bekrom penheid zoo makkelijk gebaanden weg der ancienneteit tot hoogere rangen opklimmenen vooral daar hunne volslagen onbruikbaarheid bewijzen. Neen, dezulken moeten geweerd worden. Maar onder degenen, die niet aan het aspiranten examen voldoen, bevinden er zich ook, die, zonder juist in kennis uit te muntentoch een genoegzamen aanleg hebben 0111 zich dc onmisbare wetenschappen eigen te makensom-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 68