VOORBEREIDINGSSCHOLEN. Onder dit opschrift hebben wij in onzen vorigen Jaargang ecne inleiding geleverd tot eene opgave van den uitsi.au van 't aspiranten-examenln die inleiding drongen wij er met klem cn nadruk op aan dal de ouders en voogden vooral een oordeelkundig en behoedzaam gebruik van de bedoelde opgave zouden makenwe gaven de redenen opwaarom bierbij zoo groote voorzigligheid vercischt wordten bij het thans voortzetten van bet daar begonnen werk verwijzen wij ernstig naar al het daar aangevoerde. We herbalen het, eene school moet niet beoordeeld worden naar den uitslag van één of twee jarenwant dan zou die beoordeeling soms al zeer onbillijk kunnen zijn. Vooral ook is bet wenschelijk, dat ouders, wanneer ze zelve niet in de gelegenheid zijn een oordeel over de vorderingen hunner zonen te vellenmet meer vertrouwen berusten in dat van den onderwijzer, die de jongens toch zeker wel kent. Tegen de nadering van 't aspiranten-examen toch worden de onderwijzers vaak op een zware proef gesteld, en deze moet wel eens geschikt wezen om er het geduld geheel en al bij te verliezen. Papa wil volstrekt dal zoonlief naar 't examen zal gaan de onderwijzer weet zeker dat de jongen niet voldoen kannu ontstaat een beleefde strijd waarbij niet zelden de overtuiging des laat- slen voor den wil des eersten moet onderdoende jongen gaat naar het examen en hij druipt. Papa heeft zich zeiven aldus onnoodige kosten op den hals gehaaldhij heeft den examinatoren onnoodige moeite gegevenhij heeft zijnen zoon een ongunsligen indruk doen te weeg brengen, en hem misschien ecne reputatie van domheid gegevenwelke vermeden kon wordenhij heeft den onderwijzer benadeeld die den druipeling voor zijne rekening krijgt.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 72