bl We hebben in den hier volgenden Staal sleehls één examen der aspiranten voor de Zeemagt opgenomen toch hadden er dit jaar eigenllijk twee plaats. De jongelieden namelijk, die bij 'teerste examen niet voldaan hadden, werden ongeveer drie maanden laterin den loop van Septembernogmaals in de gelegenheid gesteldblijken van hunne vorderingen te gevenomdat nog sommige plaatsen van Adelborst onvervuld gebleven waren. Gelijk te verwachten was bleek de nut teloosheid van dat tweede examen. Immers concurrentie was er niet geweestal wie de eerste maal slechts even aan de vereischten voldaan had, was geplaatst; de afgekeurden be hoorden tot de zoodanigendie niet in drie maanden tijds het aan hunne vorming ontbrekende konden aanvullen, zij werden ook bij het tweede examen afgekeurd. Bedriegen wij ons niet, dan getuigt de oproeping lot dit tweede examen op welsprekende wijshoe nadeelig de be paling is dat de aspiranten voor de eigentlijke Zeedienst alleen op veertienjarigen leeftijd mogen toegelaten worden. Die ééns afgewezen iskan op geenerlei wijze meer tot het vak zijner keus geraken; een volgend jaar mag hij niet meer meedingen; hij is dan te oud; hij zou misschien een goed en flink Zee-officier geworden zijnmits men hem nog éénmaal op vijftienjarigen leeftijd vergund had het examen af te leggenmaar hij moet het. vak zijner keuze laten varen. Vermoedelijk was deze ongunstige bepaling oorzaak dat zijdie niet voldaan haddenandermaal en slechts drie maanden na hunne eerste afwijzing werden opgeroepen dat zij op nieuw niet voldeden, was niet te verwonderen. Daarom is het te hopendat deze bepaling schielijk ver anderd moge wordenen dat men voor eiken veertienjarigen jongeling ten minste twee jaren achtereen de kans tot plaat sing bij de eigentlijke Zeedienst openslcllc.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 73