5 zamengcslcld. Zij is meer clan deze; zij heeft cene grootere en grootschcre beteekenishaar invloed op ons geluk is van uitgestrekter omvang. Dit moge zonderling klinken voor hendie aan niets onstoffelijks waarde kunnen toeschrijven die de waarde afmeten naar het gouddat er de schagcheraar voor geeftdie niet beseffendat juist de goederenwelke men niet koopen kan, de grootste innerlijke waarde hebben. Voor dezulken spreken wij liever nietzij hebben zeker nooit gevoeld wat het is, in liefde te ontgloeijen voor een voor werp, waaraan ons zielen-oog alle bekoorlijkheden bijzet, en zich voor dat voorwerp op te offeren. Wilt gij ecne voorstelling van het proza in al zijne naakt heid Verbeeld u een Officier, die, na hier te lande ecnige jaren in het garnizoens-lcven gesleten to hebbendorstend naar roem gevaren grootheid cene overplaatsing naar Indië verwerften er zich op verheugtdaar eindelijk zijne dege lijkheid te doen uitblinken en ten loon te spreiden zijne ligchaams- en zielskrachten nuttig aan te wenden. Vol illusion naar het oord zijner toekomstige krijgsbedrijven vertrokken, is hij daar naauw aangekomenof het ongunstig lot detacheert hem naar een buitenpost, om er op eene benting, ver van eiken beschaafden omgang met een handvol soldaten voor 't mcercndeel inlandersin waakzame maar ledige cn een- toonige rust weg te kwijnen. Stel u, lezer, in diens plaats; tracht u eene duidelijke voorstelling van zulk een toestand te maken en ge zult welligt begrijpen, dat in de ziel van zoo iemand een buitengewone voorraad van zedelijke grond stoffen zetelen moetdat hij buitengewone krachten pulten moet in zijne zelfverloocheningin zijne liefde voor den krijgsstandin zijne erkenning der noodzakelijkheid en hooge beteekenis van diensten als die men daar van hem vergt om niet tot algelieele onverschilligheidof tot een prozaïsch dierlijk leven te vervallen. Gedachtenwisseling en mededee- ling van indrukken, die eerste behoeften van elk redelijk wezen ze zijn hem schier ontzegdde weinige menschen die hem omringen, staan op een zoo veel lageren trap van

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 81