i beschaving, dat hij daarbij geen weerklank verwachten kan. Berigten en nieuwstijdingen komen slechts zelden en op af gemeten tijdstippen tot hemen zij bepalen zich dan nog meestal tot eene dorre behandeling van dienstzakenzijn detachement betreffende. Niets hoegenaamd breekt de ver velende eentoonigheid van zijne schijnbaar nullelooze en toch inderdaad noodzakelijke dienslverrigtingen hij zou in zijne eenzame afzondering al zijne illusion cén voor één zien weg vallenindien niet de poëzij van 't krijgers-leven hem nog voor de toekomst bleef toelagchcn; indien hij zijne dichterlijke verbeelding niet te baat nam om zich over dienzelfden stand welke hem thans zoo veel dorheid oplevertzinsbegooche- lende voorstellingen voor te tooveren. Ja! toover ze u voor, arme verlateneherroep ze voor uwen geest die denkbeelden van roemgevaren grootheid waarmee ge uwen verren togt aanvaardetdoch nietom lot moedeloosheid te ver vallen wanneer go daarbij uw tegenwoordig lol vergelijkt; wél om uwen moed uwe volharding te schragenen uwe krachten te verzamelen voor liet oogenblikwaarop gij door bare inspanning de belangrijkste diensten aan het Vaderland bewijzen kunt. Wilt gij een vluglig geschetst tafereel der poëzij Blijf met uwe verbeelding in Indicen volg mij naar het weer barstig Balinaar dien grond door het bloed van zoo vele onzer braafste krijgsmakkers gedrenkt; herroep het tijdperk der derde Balische expeditie voor uwen geestnoem den naam van haren aanvoerder. Michiels Uw naam alleen heeft voor hel Indische leger en voor de Indische bevolking eene aureool van grootheid krachtdoorzetting en onverwinlijk- heid welke bij niets beter vergeleken kan wordendan bij den slralengordcl der gevelde bajonetten van een in carré gevormd onwrikbaar Grenadier-bataillon. Gedurende uw meer dan dertigjarig verblijf in Indië beeft die naam van 't eene eind des eiland-rijks naar 't andere weergalmd altijd en overal om ontzag in te boezemen, orde te handhaven, bloei en welvaart te bevorderenklem en nadruk bij te zetten aan

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 82