10 Mcdcmblikvrijwillig hun aandeel aan de te torsclien lasten en boden, voor ieder der toen nog gescheiden Inriglingen afzonderlijk, geheel uit eigen beweging een don gratuit aan. Hun edel gedrag tc dezen opzigle trof bet ridderlijk gemoed van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning Willem II dermate dat hij hun als een bijzonder blijk zijner hooge tevredenheid de twee bedoelde meesterstukken ten geschenke boodaan de Kadets der Landmagtden slag bij Hasselt, aan de Adelborsten der Marine, de Ruyters heldendood; en, ten einde iederen Kadct ook na zijn verlaten der Akademie eenc blij vende herinnering aan dit gedenkwaardig feit te schenken, werd, door de zorg van den Heer J. Schouman Jr. eenc ver kleinde schets van 't eerst bedoeld aandenken op steen gebragt terwijl de afdrukken daarvan den Kadets werden aangeboden. Voorwaar de wijze der tevredenheids-betuiging van den geliefden Koning, en de keuze van hel aandenken waren hier wederom geheel in overeenstemming met zijn edelen en rid derlijken aard, ons zoo keurig en bocijend geschetst dooi den Hoogleeraar J. Bosscha, in diens levensschets van den ontslapen Vorst. Niet altijd had hij even gunstig over zijne Militaire Akademie gedacht; maar ook niet altijd kan zich de trouwe waarheid cencn weg tol des Vorsten troon banen; hiervan moge het volgend uittreksel uit de straks bedoelde levensschets ten bewijze strekken. Het waszoo lezen wij daarook onder het beheer van denzelfden jongeren zoon van Koning Willem den Eersten (derhalve onder het beheer van Z. K. II. Prins Frederik dei- Nederlanden in 1828)toen hij door zijn Vader lot Commissaris- Generaal van Oorlog was gekozen, dat liet gevoel der be hoefte aan cene bezielende kracht in het leger pogingen deed aanwendenom de intelligentie van den Soldaat te verhoo- genen de vorming van Onderofficieren en Officieren tc verbeteren, door Inriglingen van onderwijs bij de Troepen en door de stichting eencr Militaire Akademie te Breda. De Prins van Oranje begreep door eigen inzigtdal, zoo niet meer persoonlijke zelfstandigheid gegrond op eergevoel en

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 88