11 pligtbesef de werktuigelijke dienst bij Soldaat en Officier ver ving, leering en wetenschap alleen niet in staat zouden zijn, om in tijden van vrede een nieuw leven te brengen in de Nederlandsche Krijgsmagt. Maar dat bij met die pogingen tot wetenschappelijke geest-ontwikkeling bij het leger niet was ingenomen werd inzonderheid daardoor veroorzaaktdat afgunstige oorblazingen hem in den waan bragtcndat boeken geleerdheid, onbruikbaar in den Oorlog, meer dan militaire hoedanighedendoor die inrigtingen werd aangekweekt. Zoo» dra bij echter later door ecnigc ondervindingen van het tegendeel, reden vond om te vermoeden dat bij misleid was, ging hij op een tijdstip dat niemand daarop voorbereid was de Militaire Akademie bezoekenen onderzocht met de grootste oplettendheid, inrigling, leerwijzen, oefeningen en den geest die er heersehte. Toen uitte hijmet de opreglheid die hem eigen was, zijne bijzondere tevredenheid over de vereeniging van militairen geesthumaniteit en wetenschappelijken zin waarheen de vorming der jonge Officieren daar gcrigt was; bij zijne troonsbestijging gaf hij uitdrukkelijk te kennen er grooten prijs op te stellen, dat aan de Militaire Akademie in de aangenomen rigting werd voortgegaanen toen hij als Koning nogmaals de Kweekschool zijner toekomstige krijgs bevelhebbers bezochtbad hij de edelmoedigheid van te be tuigen gaarne te zullen ziendat het openlijk wierd bekend gemaakthoe hij door misleiding eene Instelling had mis kend, die hij als een sieraad van het Vaderland liad moeten vereeren." Streelende erkenning voorwaar in den mond van een Veld heer, die in zoo liooge mate als Willem 1! geregtigd was, een oordcel in militaire zaken te vellenwiens ondervinding- op de velden van SpanjeQuatre-brasWaterlooen latei- bij de aanvoering van ons leger tegen België gerijpt was wiens krijgsbeleid en dapperheid bij zoo menige gelegenheid schitterend uitblonken die te zeer Soldaat was om de op leiding zijner aanslaande Officieren aan eene door afgunstige benijders gelaakte Inrigting van Militair onderwijs te blijven

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 89