JAN WILLEM FRI80, PRINS VAN ORANJE EN NASSAU. Bereids op vier-en-twinligjarigen leeftijd werd hij der golven ter prooien toch vervulde zijn naam alreê 'l beschaafd Euroop dier dagenOp het slagveld en in de loopgraven had het hem als een waardig vertegenwoordiger van Nassau's heldenstam leeren begroeten. Van allen, die in deze galerij als ten voorbeeld moeten strekken aan hendie zich ge roepen achten hun leven aan de verdediging des vaderlands te wijden boeit dan ook gewis hel afbeeldsel van den edelen Jan Willem Friso het meest de aandacht van een jeugdig- krijgsman. Zijn open en tintelend oog, zijne schrandere en minzame wezens-trekkenzijne achtbare en tevens innemende houding kluisteren den blik van den zelf zoo roemgierigen aanschouwerdie trouwensvol verwondering starende op zijn scharlaken stadhouders-mantel en zijn stalen wapendos zich daarbij niet zelden als in vertwijfeling ontvallen laat: «Zoo jeugdig nog, en reeds was hij een sieraad in den raad en in den oorlogreeds schonk hem de fortuin hij herhaling gelegenheid met zijne talenten te woekerenze in 't helderst zonlicht te doen schitterenEn met recht verbaast hij zich over dien zoo vroegtijdigen glans; want zoo iemand, J. W. Fr. werd niet verheerlijkt, omdat hij geboren vorstenzoon was; zoo iemand, J. W. Fr. schiep zelf zich den dageraad, die zoo luistervollen dag beloofde, en wiens ontstoken fakkel zoo noodlottig in de opgeruide wateren werd uitgebluscht. Maar ook die vertwijfelende weemoeds-toonenzoo vaak door het overkropt gemoed geslaakt, wie zal ze gispen; wie zich niet verheugen in eiken jongelingin eiken wapenbroederdie toont zijne roeping zoo levendig te beseffen? Ik althans zal

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 91