18 leiden door familie-belangen, maar bepaaldelijk ook lot die keus gekomen was, omdat zijn geoefend oog had opgemerkt, wat rijke kiem in liet jeugdig gemoed van den zoon zijns staatkundigen tegenstrevers besloten was, en wat mil den oogst daarvan het land zou kunnen inoogslendal hem zoo na steeds aan het harte lag. Was 'twonder, dat de vurige jongeling, aangespoord door zoo edele drijfveerenen met zoo groote voorbeelden voor oogenals zijn eigen en geen ander vorstengeslacht hem vermogt voor te spiegelen bij 't blaken van den Spaanschen crfopvolgings-oorlog van verlangen brandde zoo spoedig mo gelijk in eenig schitterend wapenfeit het bewijs te mogen leveren, dat hij, onafhankelijk van zijn erfrecht, veel meer dan de praalzieke Keurvorst-Koning gerechtigd was lot bet dragen van eencn titel, waarvan naar 't scbeen bij de bezit ters een weergaloos krijgsbeleid onafscheidelijk was? Ook bierbij echter stond den zoo ongeduldigen J. W. Fr. ccne harde beproeving te wachten: vijf jaren lang, en dat te midden van een oorlog vervuld van de schitterendste over winningen voor de bondgenootschappelijke wapenszag hij zijne hoop, zijne schier koortsige zucht om zich in 't veld te onderscheiden, op het bitterst te leur gesteld; en waren het somwijlen ernstige hinderpalensoms ook scheen de for tuin er behagen in te scheppen hem die grievende teleur stellingen door eene beuzelachtig geringe omstandigheid te berokkenen. Nu eens belette hem een val van 't paard de opening van den veldtocht (1705) bij te wonen, terwijl bij kwalijk bij bet leger verschenen was, of de koorts wierp hem op hel ziekbed neder; dan weder gedoogt men alleen, dat hij met den titel van Generaal, maar zonder bevel, zonder jaar wedde zonder stem in den krijgs-raad, als vrijwilliger het werkeloos leger van Nassau-Ouwerkerk volgtterwijl er aan den Donau (1704) onverwelkbre lauweren te behalen zijn Soms ook waant hij reeds de zoo vluchtige gelegenheid bij 't kale voorhoofd te hebben vastgegrepen en zij ontslipt hem weder, daar nu eens Villeroi onverwachts den slag ont-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1853 | | pagina 96