54 wij slechts onze neiging, gaan wij niet naar een vast plan te werkdan wordt de gelegenheid lot verslrooijing en uitspanning gretig opgezocht om de verveling te ontgaan dan wordt de kostbare lijd die schat waaraan menigeen gebrek heeftmet tallooze nietigheden verbeuzeld en letterlijk gedooddan neemt de geest weldra een plooi van ledigheid en matheid aan, die niet ligt weêr verdwijnt. Was dit nog maar bet eenige nadeelhet zou op zich zelf reeds groot genoeg zijnom ernstig en met nadruk er tegen te waar schuwen«der Geist isl die furchtbarsle Waffe des Menschen. Ein gebildeter Officier hat ungleich niehr Mittel in den Handen als ein ungebildelerer wird unerschöpflich sein, wenn jener sich nicht mehr zu helfen weisz," zoo zegt Pönitz de dege lijke schrijver der Taktiek fiir subaltern Officiereen wie zich de roeping van den Officier voor oogen steltwie er zijne gedachten over gaan laathoe hij bij de aanvoering van troepen onder de neteligste omstandigheden vaardigheid van oordeelskrachtgevatheid doorzicht en kennis behoeft ten einde aan die roeping te voldoen wie daarbij beseft dat al deze eigenschappen slechts het eigendom zijn van hem, die zijnen geest voortdurend oefenen blijftwie er over na denkt dat de subalterne Officier langzamerhand tot hoogere rangen opklimtdat hem allengs meer toevertrouwd wordt dat men steeds meer van zijne inlelleetuëele vermogens vor deren moet-; die zal zeker instemmen, dat het pligt is den geest te blijven oefenen. Maar er is meer. Wie zich niet nuttig weet bezig te houden wie zijne hem schier ingeboren neiging tot ledigheid opvolgtvervalt weldra tot verveling die ergste plaag der menschheiddie bron van zoo veel kwaad. Bij de gewone dienstregeling in gewone tijden gaat er soms een geheele dag voorbij waarop de Officier niets te doen heeftimmers tot geen diensten gekommandeerd is. Weet hij zich geen boeijende werkzaamheden te verschaffendan begint bij natuurlijk met lang te slapen, dat is zoo veel gewonnenvervolgens wordt er een lange tijd aan het toilet besteed en lang ontheten

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 100