56 en die zorgen eerst te gevoelen wanneer haar wigt reeds de kracht onzer schouders overtreft. Zoo gaat het vooral met het schuldenmakeneerst wanneer de dreigende houding der schuldeischers onze eigenwaarde kwetstwanneer zij hunne regten op beleedigenden loon doen geldenen daartoe komt hetwanneer wij vruchteloos naar middelen uitzien om ons aan hunne klaauwen te onttrekken en onze verbolgenheid over hunne klemmende eischen onderdrukken moetendewijl wij gevoelendat zij ons in hunne magt hebben wanneer wij zedelijk gefolterd geen uitweg zien eerst dan gevoelen wij den druk der zorgen, doch dan ook met zoo'n loodzwaar wigtdat wij het onmogelijke zouden willen doen om redding te vinden. Doch waar moet die redding van daan komen? Alle kleine middelen zijn wanneer men die hoogte of juister gezegd .die laagte., bereikt heeft, reeds uitgeput. Men heeft de hulpvaardigheid van makkers reeds misbruikt; men heeft zijn besten vriend in een ons mijdenden tegenstander ver anderd want geen vriendschap is op den duur tegen het geldleenen bestand; men heeft om hier een gat te dempen, ginds een dieperen kuil gegraven kortom er is geen uitzigt op redding. Misschien jaeen huwelijk met een bemiddeld meisje! Maar och, men wane toch niet, dat zulk eene huwelijks-speculatie ,een redmiddel is Gesteld ook aldat men er in slagen moge de berooidheid zijner zaken zoo verbor gen te houden., dat deze geen hinderpaal zou zijn lot het ver werven der genegenheid eener rijke erfgenaam, iets, dat tol de zeldzaamheden behoort, ten zij men alle kieschhcid in de keus eener levensgezellin ter zijde stelle dan nóg is het redmid del erger dan de kwaal. Een huwelijk geheel uit speculatie zucht aangegaan; een huwelijk vooral, waarhij wij de achting der vrouw onzer keuze reeds dadelijk verliezen moeten door hare hulp tot het delgen onzer schulden in te roepen zulk een huwelijk kwetst onze eigenwaarde dermate, dat we veel liever nog tegenover dreigende schuldeischers zouden staan dan te genover eeneechtgenoot, die ons minacht. Er is dus geen drage lijke redding mogelijk; de schulden kunnen niet gedelgd worden.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 102