57 Willen is kunnen-; van dezen stelregel zijn wij uitgegaan hij alleswat de Officier tot de vorming van zijn waardig karakter behoeft. Doch hier baat het willen niet. Waarom? Omdat het eene onmogelijkheid is met een inkomendat even toereikt tot het fatsoenlijk vervullen der dagelijksche behoeften en na het aannemen eener leefwijsdie met dat inkomen volstrekt niet overeenstemtde schuldenlast te del gen. Buiten schulden blijven dat was mogelijkvooral nu het 2,le-Luitenants-tractement bij de Infanterie eene verbete ring ondergaan heeft, welke hoogelijk pleit voor hem, die deze weldaad aan dat wapen bewees doch betrekkelijk groole schulden delgen dit moeten wij onder de onmogelijkheden rangschikkenwant de Luitenant moet fatsoenlijk wonen zich ordelijk kleedenhij moet toch zeker ook etenen wanneer wij de daartoe noodige uitgaven zamentellenblijft er naauwelijks zoo veel overdat hij de interessen zijner schulden zou kunnen voldoen. Okonden wij het tafereel naar waarheid schetsen r er zouden voorwaar geen overdreven donkere tinten vereischt worden om een onuitwischbren diepen indruk te weeg te brengenen elk in tijds van 'l maken van schulden terug te houden. Konden en wilden zij het getuigen die vele menschendie door schulden te gronde gegaan zijn en hun gansche levensgeluk vernietigd hebben, niet alleen in den Officiers-stand, want in dezen wordt er nog eenigzins tegen gewaakt, en 'tis een onbillijk vooroordeel, uit vroegere tij den overgeblevenaan dezen stand speciaal dat euvel aan te wrijven; mogten de waarschuwende stemmen van hen,, die de bittere ervaring vóór zich hebbenin tijds vernomen worden voorwaar menigeen zou voor eene eerste schuld even zeer terugdeinzen als voor eene oneerlijke handeling. Misschien worden deze uit innige overtuiging voortge vloeide regels gelezen door eenigen krijgshroederdiein den straks op den voorgrond gestelden toestand verkeerende, een ganschen dienstvrijën dag vóór zich heeft, en bij het ontbijt ons Jaarhoekje ter hand neemt om er eens wat in te hl-aren.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 103