58 Welligt ziet hij zijne beeldtenis hier weergegevenen gevoelt hij in den eigen boezemdat wij niet overdreven doch slechts treurige waarheid verkondigden. O vriend! neem wat ik u bidden mag een moedig besluit; overwin uwen tegenzin in geeslinspanning-vereischenden arbeidal doet gij het niet uit zucht om u voor uwen stand meer te bekwamen, doe het om de verveling te dooden, om buiten schulden te blijven, en weldra zult gij het uit lust en uit zucht tot zelfvorming doen. Vraag mij niet met welk rcgt ik u dezen raad geef; het is hetzelfde regt, dat gij hebt om mij van dwalingen terug te brengen; het is hetzelfde regt, waarmeê gij om mij te ontzetten zoudt toesnellenindien ik op het slagveld in 'svijands handen viel; het is bel heilige regt der kame raadschap Aanvankelijk zal het u moeite, veel moeite kosten om uwen geest uit zijnen doodslaap te wekken en hem weer aan in spanning te gewennen; want gelijk alle krachten eene voort durende oefening vereischen om niet te verslappenzoo is bet vooral ook met die van den geest. Doch willen is kun nen en vooral in dit opzigt, zal u hiervan de waarheid blijken, omdat uw geest vroeger aan inspanning gewoon is geweest omdat gij de gronden tot alle zelfontwikkeling gelegd hebt. Gij kunt iedere wetenschap uit u zelvcn aanpakken en be oefenen in de bibliotheek van uw korps hebt gij bouwstoffen en middelengij zijt bekend met de wijzewaarop men stu- deeren moetkortomer bestaat geen andere hinderpaal dan gebrek aan vasten wilaan volharding, 'tls waar eene voort gezette ontwikkeling van den geest zal u welligt niet schie- lijker tot hoogere rangen doen geraken, en dit is het, wat velen tol dekmantel en voorwendsel strekt, om den geest te laten indommelen. Zij beroepen er zich op dat zelfs de meest bekrompen onwetendheid bij de bevordering naar anciënniteit dezelfde regten geeft, die eene voortgezette verwerving van degelijke kennis oplevert; doch al is dit zóó de voordeelen van geest-inspannende studie zijn reeds groot genoegindien zij uw geluk verhoogt, uwe tevredenheid vestigt, uwe ver-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 104