Waarlijk wij kunnen Gnze goede moeder natuur niet dank baar genoeg zijn, dat zij het geluk de wereld beeft ingeleid in de bevallige en altijd hoogst fatsoenlijke gedaante der winst van een diepzinnig spel. Ware het verbonden ge worden aan boeken-geleerdhciddan zou wel ieder nieuw examen ons gelukkiger maken doeb te veel mcnschen zouden er van uitgesloten zijn. Ware het verknocht aan rijkdom en schattendan zou men zich zoo veel moeite niet geven om Luitenant te worden; bovendien zouden zorg en beslom mering ons onophoudelijk in den weg staan. Indien tevre denheid bij armoede genoegzaam ware om het aan te brengen dan had eene ziekelijke en vadsige rust reeds se dert lang alle werkzaamheid doen stilstaan. Daarom heeft de goedhartige natuur het geluk aan een kaartspel verbonden en het haren menschcnkinderen smake lijk gemaakt, door aan ieder, schier in gelijke mate, den trek lot het spel en eene genoegzame dosis espril de jeu in te stortenofschoon het niet te loochenen valtdat de veine des eenen soms sterker isdan die des anderen. Daar ik zelf altijd een groot vriend en bewonderaar van het spel geweest hen heb ik getracht eenige der meest ze kere regels neer te stellenwaardoor iedereen leeren kan hoe hij dit Koninklijk spel des geluks met goed gevolg spelen moet. Ik ben te eerder geneigdde kennis van dit spel te verspreiden daar hel winnen meer afhangt van Ixe- drevenheid en overleg, dan van toeval of voorspoed. Immers het wordt niet gespeeld met de altijd gevaarlijke dobbelsleenen, gelijk het Verkeerbord of Trik-lrak spel; evenmin komt, als in het Bluffenstoute vermetelheid en beleefd bedrog er bij te pas; en hoezeer, even als bij hel Kloppen, veel uittrekken maar ook inzetten er bij plaats heeft, zoo is het nogtans daarvan geheel onderscheiden daar met alle kaarten gespeeld wordt, en men ook met iedere kaart kan winnen. Waarlijk ik ben opgetogen van vreugdewanneer ik be denk dat ik op hel punt staden armen stervelingen dit grootsche spel te leerenwaarvan ik zonder overdrijving ver-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 111