31 op gesteld om mede te zitten aan eene tafel waar zich het getal spelers schier verdringt; maar men heeft opgemerkt, dat eene achtelooze en slordige manier van spelen daarvan te dikwijls het gevolg is. Zij die de meeste slagen maken winnen ook het grootste gedeelte van den inzetmaar elk speler wint tochbehalve het groole genoegen van meê te spelen, nog wat. Immers buiten den inzet is aan dit spel een aantal prijzen verhonden waarvan sommige bont gekleurd en van een zeer fraai uiter lijk, andere eenvoudig maar van des te grooter innerlijke degelijkheid zijn. Aan de eerste vergapen zich doorgaans de pas beginnendenterwijl de goed geoefende speler meer op de andere doeltwier duurzaamheid in zijn helderziend oog eene groote waarde heeft. Verder deelt dit spel in de voor treffelijkheden van elk ander. Gij wordt gemarkeerd en mar keert terug even als in het Piket; ge wordt beest gemaakt als in het Lanler-lujen en maakt beesten als bij het Biljard; ge wordt ook als in 't laatste spel onder den band gelegd en kunt ligt verloopeneven als bij hel Pot-spel is het doorgaans raadzamer op goed-afdan op hallen-maken te spelen; de honneurs der partners tellen zanten als in het Whisten hebt ge slechte kaarten dan kunt ge als in het Boston door misère te spelen toch winnenge wordt schaak gezet als in het Schaakspel teruggezet als op het Ganzenbord geblazen als in hel Damspelge moet soms passen of meer eten dan u lief is als in het Domino en hangt af van de kansen als bij het Vingt-et-un. liet ergste is dat ge wel eens tegen uw zin wordt meegenomen als in het Quadrille of genoodzaakt zijt met een mooi spel uwen mond te hou den omdat een ander u vóór was. In écne gewigtige bij zonderheid verschilt het echter van 'l Commeree-spelterwijl ge daarbij dood zijnde soms appelleeren kuntbestaat hier geen appèl hoegenaamd. De gewigtigste bijzonderheid ein delijk, waarin het van elk ander spel verschiltis deze, dat de valsche speler altijd verzekerd kan zijn van ten laatste door den eerlijken speler overtroffen en geslagen Ie zullen worden.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 117