87 brengenallen tot hetzelfde doel zanten te werkenelkaar in de hand te speleneigen winst te verwaarloozen ten einde algemeene winst te verwerven. En voor wie die algeraeene winst? Niet voor de spelers: even blijmoedig als zij hun inzet gewaagd hebbeneven onbaatzuchtig staan zij de ver worven winst aan 't dierbaar Vaderland af. Met nieuwen lust oefenen zij zich daarna weer, ten einde, wanneer hunne be drevenheid bij vernieuwing gevorderd wordttot vernieuwden t inzet Ijereid te zijn, met vernieuwd beleid het spel te helpen leiden, en vele toeschouwers die zich niet schaamden hun aandeel aan de eens verworven winst te aanvaarden zonder meegespeeld of een inleg gewaagd te hebben, roepen nu: «waartoe dat ijdel poppenspel; het heeft immers niets om 'tlijf; het is eene nuttelooze tijdverspillingIntusschen zetten wij blijmoedig en volhardend onze oefeningen in 'tspel voort, overtuigd dat die toeschouwers ons waardeeren zullen, wanneer zij onze hulp behoeven. De zeer vlugtige schets welke wij hier van het spel des geluks voor den krijgsman leverden, zal, boe beknopt ook, voldoende zijn om de zelfverloochening der spelers te doen uitkomen; maar ook tevens om te doen zien, hoe veel kunde, bedrevenheid beleid en voorzigtigheid van de leiders bij dit spel gevorderd wordt. Immers niet alleen is de individuëele inzet van ieder spelerwaarover de leiders beschikkenhet leven; maar bovendien is de algemeene inzet het onschat baarste goed der maatschappij vrijheid onafhankelijk volks bestaan orde, rust en welvaart. Gij allendie reeds op jeugdigen leeftijd bestemd zijt tot leiders in dit gewigtige spel gevormd te worden, door grondt toch vooral de belangrijkheid uwer roeping; en valt u de voorbereiding soms zwaar vindt dan in die roeping een alles schragenden steun. De kaarten welke gij verspilt berokkenen niet alleen u schade, maar benadeelen ook de eenmaal yereischte krachtige zamenwerking tot de algemeene winst. U worden naar mate gij voor de Zee- of Landmagt bestemd zijt, drie of vier spellen ter noodzakelijke voorbe-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 123