60 veel in zwangmaar is doorgaans gelijk te achten met valsch-roemen. Wie daarvan niet verdacht wil worden vermijde deze ijdele praalvertooning. 11°. Even als op het Schaakbord, hebben alle stukken in ons spel hunne eigenaardige waardehun bepaalden werkkringeen afgebakenden weg. leder stuk werkt echter op zijn weg tot de winst van het spel meê; en het zou eene onvergeeflijke korlzigtigheid verraden de waarde, ook van het minste stuk, gering te achten. 12°. De pion, die, ondersteund door andere pionnen, stil en regt vooruit gaatzich door geen nevendoel laat afleidensoms uren lang op dezelfde plaats blijft staan hunkerende naar ruimte om zijne langzame schreden te vervolgen hoede zich voor moedeloosheid. Steeds volhardende en nimmer wijkendeis hij wel aan af mattinggevaren, slagen van allerlei aard blootge steld maar bereikt hij eens het doel van zijn streven, dan wordt hem de kroon opgezethij wordt Kasteel of Koningin en zet den vijandelijken Koning mat. 13°. De pion die andere pionnen in hun voorwaarts streven ondersteunt en dektverloochent zich zeiven maar wordt ook wcêrkeerig door hen gedekt. Ilij schrome niet zich voor anderen bloot te stellen; hij vange des noods de hun toegedachte slagen op; hij vergete zijn eigen belang, en houde slechts het algemeen belang voor oogen. Bezwijkt hij in de volvoering zijner eervolle en schijnbaar nederige taak, hij heeft niettemin al het mogelijke tot de winst van het spel bijgedragen. Misschien bezwijkt de makker, dien hij vooruitdrong en ondersteunde dan verliest hij zelf van zijne kracht maar Paarden en Kasleelen Baadsheeren en Koningin spoeden zich ter zijner ondersteuning; zelfs de Koning schroomt niet zich zijner aan te trekkenen indien hij den goeden weg voorwaarts heeft ingeslagenzijn allen bereid hem met dezelfde zelfverloochening te schragen welke hij zelf op zijne baan aan den dag legde.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 126