WILLEM VLEERTMAN. Een zwerver uit vroegeren tijd. 16881742. Zonder Vleertman ware in 170 d de slag van Hochstüdt waar schijnlijk niet geleverdzonder dien veldslag had de overmoe dige Bodewijk XIV mogelijk den Duitschen Keizer de wel in diens eigen hofburcht te Weenen voorgeschreven. ln dien geest wordtén in het werk van den Iloogleeraar J. Bosscha getiteldNeêrlands Heldendaden te Landén in de Handlei ding voor de Nieuwe Geschiedenis van Dr. A. A. van IIeusden, van dezen onzen landgenoot gewaagd; maar schoon hij bij eerstgemelden Schrijver nog eene enkele maal elders genoemd wordt, veel meer bijzonderheden vindt men even min in deze beide werkenals in andere gidsen voor de geschiedenis onzes vaderlandsnopens den persoon van Vleertman zeiven opgeteekend, belialven deze enkele, dat zij hem eenparig den eeretilcl van beroemd of vermaard Nederlandsch Ingenieur toekennen. Iets naders van hem te vernemen, was dan ook ons streven zoodra wij 't genot mogten smaken des Hoogleer aars sierlijke voorstelling onzer krijgsgeschiedenis te lezen en te herlezenmaar toen wij in de Verzameling van Levens beschrijvingen van eenige voornaame meest Nederlandsche Man nen en Vrouwen, in het laatst der vorige eeuw uitgegeven en tol in tien deelen voortgezetook die van onzen Vleert man vonden en doorbladerden, zagen we ons op het zonder lingst verrast. In plaats toch van den Militairen Ingenieur, zoo als de tijdgenoot dien kenten bij wien 't vaak meer op bedrevenheid in 't werktuiglijk regelen en beheeren van den arbeid aan vestingwerken en gebouwen aankomt, dan wel juist op hoogeremeer geniale vluchtleeren we in Vleertman een man kennendiesteunende op eigen geest-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 127